preINDUSTRIADA czyli Dzień Dziecka w Parku Etnograficznym

Czym jest i do czego służyły gręplarnia, sieczkarnia i wialnia? Jakimi narzędziami posługiwali się bednarze, kowale i tokarze? Co napędzało przeróżne urządzenia zanim wynaleziono maszyny parowe? Odpowiedzi poznamy już 1 czerwca w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie podczas preINDUSTRIADY.
image

W tym roku chorzowski Skansen zabierze najmłodszych i ich rodziców do świata, pozbawionego współczesnych zdobyczy techniki. W zagrodzie z Łaz będzie można podziwiać pracę sieczkarni przyłączonej do kieratu, w zagrodzie goleszowskiej przyswoić sposoby mielenia ziarna w żarnach, a w koniakowskiej garbarni poznać czym jest gręplowanie wełny. Zagroda z Istebnej odsłoni tajniki pracy cieśli, z Krasów stolarzy, bednarzy i tokarzy, a kuźnia z Zamarsk – kowali. Dodatkowo w szkole z Wapienicy odbędzie się bliskie „Spotkanie z bajką”.

 

Wszystkim atrakcjom tegorocznego święta towarzyszyć będą konkursy, pokazy i warsztaty, przygotowane także z myślą o Dniu Dziecka. Jedną z nich jest Industriadalny Plac Zabaw – interaktywna gra, w której rywalizację toczyć mogą całe rodziny. Wśród zadań do wykonania będzie m. in. zbudowanie instrumentów muzycznych czy pokonywanie labiryntu z pomarańczowych tkanin. Najmłodsi będą mogli porysować na ścianie kredowej oraz zbudować babki z kolorowego piasku. Dla najmłodszych przygotowano również specjalną ażurową konstrukcję, która stanowić będzie kreatywną przestrzeń artystyczną. Do uczestnictwa w zabawie zachęcać będą na terenie Parku Śląskiego, rowerzyści ubrani w steampunkowe stroje.

W trakcie imprezy rozdawane będą programy tegorocznej Industriady, specjalnie przygotowane pocztówki-ulotki, a także kolorowe przypinki, barwne lizaki i balony.

Sama Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się 14 czerwca w 24 miejscowościach województwa śląskiego. Do dyspozycji będziemy mieć 43 obiekty należące i zaprzyjaźnione ze Szlakiem Zabytków Techniki, w których przygotowano ponad 300 darmowych wydarzeń, w tym specjalne konkursy, koncerty, happeningi, eksperymenty, warsztaty, szkolenia, wystawy, pokazy adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Zagroda z Istebnej
prace ciesielskie
godziny pokazów: 12.15, 12.45, 13.15, 13.45, 14.15, 14.45, 15.15, 15.45

Zagroda z Krasów
prace stolarskie, prace bednarskie, toczenie w drewnie
godziny pokazów: 12.00-16.00

Garbarnia z Koniakowa
gręplowanie wełny
godziny pokazów: 12.30, 13.30, 14.30, 15.30

Zagroda z Goleszowa
mielenie ziarna w żarnach, praca w wialni, pokazy działania wiatraka „powieternioka”
godziny pokazów: 12.00-16.00

Kuźnia z Zamarsk
pokazy pracy kowala
godziny pokazów: 12.00-16.00

Zagroda z Łaz
pokazy pracy sieczkarni przyłączonej do kieratu
godziny pokazów: 12.45, 13.45, 14.45, 15.45





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz