Wielki finał dziesiątego sezonu ChTO!

Dwóch przyjaciół i kobieta. Uczucia i intrygi. Groteska i śmiech. Jakobi i Leidental, niewątpliwie w jednej z najlepszych w kraju realizacji tekstu Hanocha Levina. To spektakl wybrany na zakończenie dziesiątego sezonu Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. 
image Zdjęcie ze spektaklu „Jakobi i Leidental”, fot. materiały prasowe organizatora

W piątek 26, sierpnia o godz. 19.00 spektakl „Jakobi i Leidental” zostanie pokazany w postindustrialnej przestrzeni Magazynu Ciekłego Powietrza.

O godz. 21.00 organizatorzy proponują przenosiny pod wieżę szybu Prezydent, gdzie odbędzie się plenerowy pokaz dziesięciolatka, filmu dokumentalnego Jadwigi Kocur „Dwugłowy Smok” o architekturze Górnego Śląska oraz toast jubileuszowy.

 

„Jakobi i Leidental” Teatr im. Ludwika Solskiego (Tarnów)

 

tekst: Hanoch Levin

przekład: Michał Sobelman

reżyser: Małgorzata Warsicka

kostiumy: Hanna Podraza

muzyka: Karol Nepelski

scenografia: Hanna Podraza, Małgorzata Warsicka

na scenie: Matylda Baczyńska, Jerzy Pal, Bartosz Woźny (gościnnie)

czas trwania: 70 minut

 

Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino, życiu pojawi się czarująca fizycznością i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę? Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko-męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina, groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end? 

 

bilet: 20 zł

 

„Dwugłowy smok” projekcja filmu i toast jubileuszowy

 

scenariusz: Jadwiga Kocur

reżyseria: Jadwiga Kocur, Leszek Ptaszyński, Barbara Łuczak

dokumentacja: Elżbieta Kocur, Magdalena Hajda, Ireneusz Tomeczek

lektor: Ireneusz Załóg

muzyka: Artur Rojek

zdjęcia: Mieczysław Herba

dźwięk: Piotr Gburek, Tomasz Jaskulski

montaż: Mirosław Kęsiak

opracowanie graficzne: Matylda Sałajewska, Michał Kopaniszyn

 

„Dwugłowy smok” to krótki epizod wspólnej polsko-niemieckiej historii, którą rozpoczął w 1922 roku podział Górnego Śląska na dwa wrogo nastawione do siebie państwa, a zakończył wybuch drugiej wojny światowej. Pretekstem dla filmowej opowieści o Górnym Śląsku jest architektura dwudziestolecia międzywojennego, przez pryzmat której toczy się opowieść o społecznej i politycznej traumie spowodowanej podziałem regionu. W konsekwencji Górny Śląsk, w ciągu zaledwie kilku lat, z prowincjonalnego pogranicza zaczął się zmieniać w nowoczesną metropolię nasyconą architekturą z kręgu Neues Bauen, Le Corbusiera i Szkoły Chicagowskiej, stając się najbardziej progresywnym eksperymentem urbanistycznym Europy początku lat trzydziestych XX wieku.

 

Wstęp wolny

 

 

 


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz