ChTO 2018: Skłodowska-Curie i teatr. Jest chemia!

Maria Skłodowska-Curie jako superbohaterka! Czworo aktorów z teatru Papahema (Białystok) podbija sceny teatralne, na przemian wcielając się w noblistkę i przedstawiając jej historię z przymrużeniem oka. Będzie radośnie, promieniująco i z chemią. To trzeba zobaczyć, zwłaszcza że spektakl „Skłodowska. Radium Girl” zdobywa kolejne nagrody publiczności na przeglądach teatralnych.
image

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury: Madonna, Marilyn Monroe, Superman, kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

 

 

Z uwagi na powiększoną scenę ilość miejsc na widowni ograniczona, więc korzystajcie z przedsprzedaży biletów w sieci ticketportal.pl i w recepcji Sztygarki.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz