Do Chorzowa przyjedzie ponad 100 poetów z całej Polski

Ponad 100 poetów z całej Polski, wystawy, koncerty i warsztaty poetyckie – już 15 i 16 czerwca odbędzie się w Chorzowie 16. Port Poetycki. To dziś największa impreza skupiająca środowiska poetyckie i artystyczne na Śląsku. Wśród gości znaleźli się m.in. Jacek Dehnel oraz Genowefa Jakubowska-Fijałkowska.
image fot. Michał Dudek, materiały organizatora

Z roku na rok chorzowski Port Poetycki rozrasta się. Tegoroczna edycja festiwalu ma być największą – zapowiadają organizatorzy. W sumie podczas 2 dni zaprezentuje się ponad 100 poetów i artystów z całej Polski. Wielkiemu czytaniu wierszy towarzyszyć będą wystawy, warsztaty literackie oraz koncerty.

 

Port rozpocznie się 15 czerwca spotkaniem z 8 poetami związanymi z wydawnictwami Duży Format i Anagram. W chorzowskiej Sztygarce będzie można posłuchać wierszy Mirki Szychowiak, Rafała T. Czachorowskiego, Kariny Stempel, Jarosława Jabrzemskiego, Grzegorza Ostrowskiego, Mai Jaszewskiej, Marka Wołyńskiego, Ewy Solskiej, a także nominowanej w tym roku do nagrody Silesius Julii Niedziejko. Prezentacjom towarzyszyć będzie premiera filmu poetyckiego „Czarne drogi” w reż. Wojciecha Ledera.

 

Program główny Portu Poetyckiego (16.06) wypełni natomiast prawdziwy poetycki maraton. Imprezę rozpocznie spotkanie z gośćmi głównymi. W tym roku w tym gronie znaleźli się: Jacek Dehnel – poeta i pisarz, autor m.in. powieści „Lala”, „Krivoklat” czy „Saturna”, wielokrotnie nominowany m.in. do Nagrody Nike, laureat Paszportu Polityki, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – poetka, nominowana w 2017 roku do Nagrody Literackiej Nike za tom „Paraliż przysenny”, Marcin Zegadło – poeta i felietonista, autor m.in. tomów „Cały w słońcu” i „Herman Brunner i jego rzeźnia”, a także Katarzyna Zwolska-Płusa, która w zeszłym roku zadebiutowała tomem „Cud i anomalia”.

 

Ważnym punktem programu będzie  podzielony w tym roku na dwie części „Magazyn wierszy”, w którym zaprezentuje się ponad 50 autorów, w tym m.in. Julia Szychowiak, Magdalena Gałkowska, Karol Samsel, Roma Jegor, Bogdan Prejs, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek, Robert Kania, Jerzy Suchanek, Bianka Rolando Sabina Waszut, czy Ilona Witkowska, nominowana w tym roku do nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W przerwie pomiędzy czytaniem wierszy organizatorzy zaplanowali „Pojedynek na gitary” w wykonaniu  Marioli Koniecznej i Omira Sochy.

 

Z kolei w ramach poetyckiego Hyde Parku swoje wiersze czytać będzie kolejne 50 autorów, którzy po raz pierwszy zawinęli na chorzowski festiwal.

 

Portowi Poetyckiemu towarzyszyć będzie także wystawa prac malarskich artystki Agnieszki Czyżewskiej oraz koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Port poprzedzą warsztaty poetyckie prowadzone przez Mirkę Szychowiak i Jerzego Suchanka, a także rozstrzygnięcia dwóch konkursów – 12. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Okno” oraz 26. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski.

 

Wśród prowadzących tegoroczny Port znaleźli się: Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Sabina Waszut, Tomasz Pietrzak, Mateusz Czajka i Agnieszka Straszak.

 

Spotkania autorskie 15 czerwca odbędą się w chorzowskiej Sztygarce w Restauracji Zielona Sala o godz. 17.30. Z kolei 16 czerwca festiwal przeniesie się Magazynu Ciekłego Powietrza, również w kompleksie Sztygarka. Początek o godz. 16.00.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz