Dzień Rzemiosła i Rękodzieła – od Śląska do Beskidów

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zapraszają 4 czerwca na imprezę plenerową „Dzień Rzemiosła i Rękodzieła – od Śląska do Beskidów”.

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim, więc i nasza cykliczna impreza będzie w tym roku wyjątkowa. Chcemy przypomnieć rzemiosła i rękodzieła z terenu Śląska i Beskidu, które są unikatowe lub praktycznie niespotykane. W tym celu wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury z Bielska-Białej przygotowaliśmy dla gości naszego muzeum szereg atrakcji – mówi Artur Madaliński, Dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.


Cieszy nas zawarte z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym porozumienie o współpracy w sprawie wspólnej prezentacji i promocji rękodzieła tworzonego na naszych terenach. Jako sąsiedzi w województwie jesteśmy sobie bliscy, ale to wcale nie znaczy, że nie możemy lepiej się poznać. Rok rzemiosła to więc nie tylko zachęta dla twórców i rzemieślników, aby pokazywali to co najciekawsze, ale także dla instytucji kultury, choćby takich jak nasze, aby szukały możliwości włączenia się w sprawy rozwoju naszego regionu. – mówi Lesław Werpachowski, dyrektor ROK-u w Bielsku-Białej.


Zwiedzających czekać będą pokazy i warsztaty tematyczne, będą mogli spróbować swoich sił w m.in. powroźnictwie, ciesielstwie, kowalstwie, tkactwie czy garncarstwie. Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a serowar pokaże i opowie jak powstają tradycyjne bundz i oscypki. Będzie można spróbować swoich sił w praniu na tarze czy wspólnie z artystą z Beskidu wykonać drewnianą zabawkę ludową.


Nie zabraknie także elementu muzycznego – na plenerowej scenie wystąpią: Kapela Cóż To, Grupa Śpiewacza Sójki oraz grupa Jaworki z Łękawicy. Muzycy zapowiedzieli także dodatkową atrakcję; po występach na scenie wmieszają się w publiczność i dadzą wyjątkowe występy w zagrodach na terenie skansenu.

 

Imprezę poprowadzą Anna Musiał i Marek Szołtysek, którzy będą mówić o dawnych rzemiosłach, tradycyjnym młynarstwie i serowarstwie oraz powstawaniu pasterskich instrumentów muzycznych.

 

Bilety w cenie 15 zł normalny, 10 zł ulgowy.

 

 

Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Rzemiosła w województwie śląskim.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz