Giesche. Potęga dziedzictwa

Teatr Rozrywki zaprasza 21 marca na kolejne spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”.
image

Kilkanaście lat temu opinię publiczną zelektryzowała wieść o reaktywacji Giesche S.A. - największego przedsiębiorstwa przemysłu ciężkiego w międzywojennej Polsce. Do obrotu trafić miały niegdysiejsze akcje spółki, co skutkowałoby ogromnymi odszkodowaniami, jakie musiałby wypłacić Skarb Państwa. Afera zakończyła się więzieniem i karami finansowymi dla pomysłodawców tego bezprecedensowego „przekrętu”. Pośrednio jednak pokazała siłę drzemiącą w nazwie i nazwisku - Giesche.

Potęgę tego dziedzictwa i jego historyczne źródła ukażą: specjalizujący się w genealogii śląskich rodów szlacheckich i arystokratycznych dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki oraz Maciej Mądry z Walcowni - Muzeum Hutnictwa Cynku. Zwykło się sądzić, że erę uprzemysłowienia Górnego Śląska wyznaczyły kopalnie węgla kamiennego. Czy na pewno tak było? Jakie inne bogactwa naturalne zadecydowały o niezwykłej roli, jaką odegrał w tej części Europy Górny Śląsk? Co z dorobku dawnych mieszkańców tego regionu przetrwało do dziś? Jakie wartości należy chronić i zachować dla kolejnych pokoleń?

Ponadto wystąpi znakomita sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik, która swój wokalny popis niespodziewanie spróbuje dostosować do głównego tematu wieczoru, a przynajmniej niektórych jego wątków.

 

 

 

 


Teatr Rozrywki jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz