Marcin Surzycki „Lapidarium” – grafika

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza do 23 grudnia na wystawę prac Marcina Surzyckiego.
image fot. materiały organizatora

Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki w Chorzowie pokażę prace z kilku cykli graficznych min.:
”Formy” technika własna/intaglio
„Schody” technika własna/intaglio
„Złe wiadomości” technika serigrafii
„Mur” technika serigrafii
„Serge Gainsbourg” technika serigrafii
„Próby” technika własna serigrafia /próżniówka
„Lapidarium” szablon/próżniówka

Ideą towarzyszącą mojej twórczości jest wyrażanie poprzez język abstrakcyjnych form, skrót symbol. Interesuje mnie zapisanie emocji i intuicji w wieloznacznej, metaforycznej formie wolnej od narracji. Inspiracje odnajduję we współczesnej architekturze, rzeźbie, ostatnio muzyce, której wieloznaczność i abstrakcyjność jest dla mnie pociągająca i otwiera na nowe pola plastycznej interpretacji.
W pracy bliska jest mi refleksja na temat potencjału kreacji obrazu z matryc graficznych. Ten obszar jest dla mnie od wielu lat polem praktycznych doświadczeń artysty grafika. To od matrycy zależy jaki będzie obraz odbitki graficznej. Ta prosta konstatacja uruchomiła we mnie potrzebę i imperatyw tworzenia matrycy o bardzo indywidualnym charakterze. Praca nad matrycą stała się czymś więcej niż zapisaniem rysunku i zrobieniem odbitki. Reprodukcyjność w powielaniu rysunkowych narracyjnych możliwości grafiki stała się dla mnie niewystarczająca.
Poszukuję matryc niekonwencjonalnych, osobistych, w których zapisane idee zostaną wzmocnione poprzez ich strukturę – wyraz, a matryca rzeczywiście i w przenośni odciśnie swoje piętno.
Od roku 1989 zajmuję się tym zagadnieniem tworząc prace w eksperymentalnym warsztacie graficznym.
Efekty moich działań dotyczą dwóch obszarów technik graficznych związanych z drukiem wklęsłym - (matryce piaskowe, reliefowe) oraz z drukiem płaskim - serigrafią- łączoną z matrycami przestrzennymi (zastosowanie pras próżniowych).
Opracowany język pozwala mi na mocniejsze wyrażanie osobistych idei tworząc przestrzenne, fakturowe odbitki będące bardziej obiektami graficznym niż klasycznymi obrazami zamkniętymi passe-partout.
W obydwu technikach rezultatem doświadczeń i eksperymentów jest stworzenie i praktyczne użycie indywidualnego warsztatu graficznego z zastosowaniem strukturalnych środków wyrazowych. Te nowe możliwości pozwalają na kreacyjną pracę, inspirując i angażując wyobraźnię wzbogacając o doświadczenia i trudności, co ożywczo wpływa na rutynę „zawodową” i zachowuje stan niespełnienia i niepewności.
„Trzeci wymiar grafiki ” jest tematem prowadzonych przeze mnie badań naukowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Marcin Surzycki

Dyplom w Pracowni Wklęsłodruku. Zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem. Wielokrotnie nagradzany, między innymi: Sakaide Art Grand Prix w International Art Exhibition w Sakaide, Japonia (2010), Grand Prix na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2003), nagrodą Najlepsza Grafika Miesiąca w konkursie Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie (1994), Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Grafiki „Wobec wartości” w Katowicach (1990). Członek Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki (2010–2013).





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz