Poetyckie wydarzenie roku na Śląsku – 17. Port Poetycki w Chorzowie

Port Poetycki w Chorzowie słusznie zasługuje na miano największego spotkania poetów na Śląsku. W tym roku wydarzenie przyciągnie ponad 100 twórców z całego kraju. Wśród gości głównych pojawi się m.in. Julia Fiedorczuk, poetka, pisarka i laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.
image

Port Poetycki przestał być imprezą lokalną. Zyskuje za to miano wydarzenia ogólnopolskiego. Wszystko za sprawą autorów, którzy na największą imprezę literacką na Śląsku przyjeżdżają z całej Polski. Nie inaczej jest i w tym roku. Jak informuje organizator, w tegorocznym spotkaniu udział weźmie ponad 100 poetów, którzy przez dwa dni przeczytają ponad 200 wierszy!

 

Wśród gości głównych tegorocznego Portu Poetyckiego znaleźć można poetki Julię Fiedorczuk, która w 2018 roku odebrała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz Annę Adamowicz oraz poetów Jakuba Sajkowskiego i Roberta Rybickiego. Spotkanie z całą czwórką zaplanowano na 1 czerwca na godz. 16.00.

 

Tego samego dnia na scenie pojawi się także kilkudziesięciu innych poetów. W ramach „Magazynu Wierszy”, który skupia twórców od lat odwiedzających Port swoje wiersze przeczyta blisko 50 autorów. W ramach „Hyde Parku”, na którym prezentują się debiutanci, drugie tyle.

 

– Na Śląsku, ale chyba także w całej Polsce, nie ma drugiej takiej imprezy, która na jednej scenie prezentuje znanych poetów oraz debiutantów, dając im widownię i niezwykłą platformę do prezentacji swojej twórczości – mówi Barbara Janas – Dudek, współorganizatorka Portu. – To co cieszy, to rosnąca liczba uczestników. Zwłaszcza debiutantów, którzy mają odwagę przyjechać do Chorzowa i wystąpić przed bardzo wymagającą publicznością – dodaje.

 

Ale Port to nie tylko czytanie wierszy. Na 1 czerwca zaplanowano także warsztaty poetyckie z Julią Fiedorczuk (godz. 11) oraz koncert Joanny M. Vorbrodt. W „Sztalugarni” prowadzonej przez artystkę Agnieszkę Czyżewską, zaprezentowane zostaną prace malarskie Sylwii Dwornickiej. Imprezie towarzyszyć będą także I Targi Książki Poetyckiej.

 

Sobotnie czytanie poprzedzi kameralne spotkanie z autorami i wydawcami. 31 maja swoje książki zaprezentują autorzy związani z Domem Literatury w Łodzi oraz Wydawnictwem Faktoria i Okolice.

 

Wśród poetów z tego pierwszego usłyszymy Rafała Gawina, Klaudię Wiercigroch-Woźniak, Marcina Badurę oraz Tytusa Żalgardiasa. Drugie wydawnictwo zaprosi na spotkanie z Radosławem Wiśniewskim, Aleksandrem Wiernym, Marzeną Orczyk-Wiczkowską oraz Ryszardem Chłopkiem.

 

W przerwie pomiędzy wierszami będzie można usłyszeć Olgę Sawicką i Justynę Szymańską, które zaprezentują spektakl muzyczny Eliot, Barańczak i „Koty Coś”. Początek o godz. 17.00.

 

Szczegółowy program na stronie wydarzenia.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz