Port Poetycki po raz dwudziesty

Już 17 września w Chorzowie rusza Port Poetycki, czyli jedna z największych imprez literackich na Śląsku. Wydarzenie, organizowane już po raz dwudziesty, przyciągnie ponad 150 poetów i poetek.
image fot. Port Poetycki

Port nie jest zwykłym spotkaniem literatów, ale prawdziwą „poetycką Coachellą”, na którą zjeżdżają autorzy i autorki z najdalszych zakątków kraju, a od kilku edycji także z zagranicy! W tym roku poezję czytać będziemy nieustannie co najmniej przez 12 godzin, co jest prawdziwym rekordem wśród imprez tego typu – zapowiada Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka wydarzenia.

 

Ten maraton rozpocznie się już o godz. 11.00, kiedy to otwarte zostaną jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej. Będzie można na nich znaleźć oficyny wydające wyłącznie poezję, w tym m.in. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Wydawnictwo papierwdole, Wydawnictwo Convivo, Bibliotekę Śląską, Fundację Dużego Formatu, K.I.T Stowarzyszenie Żywych Poetów czy Zaułek Wydawniczy Pomyłka.

 

Książki poetyckie od lat krążą, prawie wyłącznie, poza tradycyjnym obiegiem. Wiele z nich nie znajdziemy dziś w księgarniach, zwłaszcza tych dużych, sieciowych. Tym wydarzeniem umożliwiamy czytelnikowi czytelnikom kontakt z nowościami, pokazując jednocześnie jak bardzo zróżnicowana jest polska poezja współczesna i jak wiele ciekawego się w niej dzieje – mówi.

 

O tym będzie można przekonać się także na spotkaniach, jakie towarzyszyć będą targom. Tu zaprezentują się poeci i poetki związani z 4 oficynami: Instytutem Mikołowskim (Bogdan Prejs, Marcin Zegadło, Olgierd Dziechciarz, Maciej Melecki), Convivo (Karola Zielińska, Wioletta Ciesielska), papierwdole (Cezary Ciszak, Konrad Góra jako tłumacz Vlado Simka i Karela Tumy) oraz Biblioteką Śląską reprezentowaną przez poetkę Sylwię Jaworską. Początek o godz. 11.15. Równolegle z Targami, na godz. 11.30, zaplanowano rownież otwarte warsztaty poetyckie z Laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Martą Podgórnik.

 

O godz. 16.30 ruszy natomiast część główna z udziałem zaproszonych gości. W tym roku są nimi: Patrycja Sikora – poetka, slamerka, redaktorka, która za tom „Instrukcja ludzi nie stąd” nominowana została do „Paszportów” Polityki, Radosław Wiśniewski – poeta, prozaik i współzałożyciel Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, autor wielu książek poetyckich i prozatorskich oraz Janusz Radwański – poeta, autor tomów m.in.: „Chałwa zwyciężonym”, „Kalenberek”, „Święto nieodległości” czy „Śpiewnik szantowy”.

 

Tradycyjnie już stawiamy na różne głosy poetyckie, a także różne pokolenia. Jednocześnie w tym roku zaprosiliśmy autorów, którzy, w swojej twórczości, wiele miejsca poświęcają ważnym kwestiom społecznym czy politycznym. To zaangażowane głosy, których dziś potrzebujemy, a obok których nie można przejść obojętnie – mówi Jacek Dudek, współorganizator.

 

Uwadze na pewno nie ujdzie także Magazyn Wierszy, w trakcie którego swoje teksty zaprezentuje ponad 70 poetów i poetek goszczących w latach ubiegłych na Porcie. Po nim z kolei rozpocznie się poetycki Hyde Park, czyli otwarte prezentacje literackie, slamerskie i performerskie, podczas których zadebiutuje na chorzowskiej imprezie ponad 60 autorek i autorów.

 

Nie samą poezją będzie jednak żył Port Poetycki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. wystawa prac plastycznych Radosława Kobierskiego, poety, prozaika, felietonisty i artysty wizualnego, autora powieści „Harar” i „Ziemia Nod”, który nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Angelusa. Część muzyczną wypełni z kolei koncert wokalistki Joanny Vorbrodt, która ma na swoim koncie 3 płyty: „Nie ma przypadków”, „Punkt zwrotne” i „Korytarze”.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz