„Artystyczna droga Jana Wałacha do niepodległej Polski”

Do końca września w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego oglądać można wystawę „Artystyczna droga Jana Wałacha do niepodległej Polski”.
image fot. materiały organizatora

Wystawa prezentuje bogaty zbiór prac Jana Wałacha z lat 1914–1918, kiedy był malarzem pułkowym w 100 Pułku Cieszyńskim pod dowództwem płk. Franciszka Latinika (w obrębie Armii Austro-Węgierskiej). Artysta oprócz realizacji wojskowych zamówień w postaci okolicznościowych plakiet upamiętniających zdobycie Brześcia Litewskiego czy wzgórza Pustki w Łużnej (podczas bitwy pod Gorlicami) rysował żołnierzy, zgrupowania wojskowe, przyrodę i architekturę miejsc, gdzie stacjonował jego pułk: m.in. Zabrzeg (Morawy), Pyszkowce (Ukraina), Dorna-Watra (Bukowina) czy Monfalcone (Włochy). Prezentacja tych prac jest okazją do poznania szlaku bojowego 100 Pułku Cieszyńskiego. Pod koniec I wojny światowej Jan Wałach zaczął malować duży obraz upamiętniający bitwę pod Gorlicami, którego jednak nie dokończył w skutek zakończenia wojny. Na wystawie można zapoznać się z wstępnymi koncepcjami tego dzieła.

 

Po 1918 roku artysta nawiązał do aktualnych wydarzeń na Śląsku Cieszyńskim, tworząc takie obrazy jak „Wiec w Jabłonkowie za przyłączeniem do Polski” czy „Wkroczenie wojsk polskich do Cieszyna po inwazji czeskiej”, które następnie zostały zakupione do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Oczywiście również te prace można zobaczyć na nowej wystawie, których temat doskonale wkomponowuje się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości i w symboliczny sposób wieńczy wojenną drogę Jana Wałacha.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook