Dizajn w przestrzeni publicznej. Rzemiosło

Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy z cyklu Dizajn w przestrzeni publicznej jest rzemiosło. Popularna w ostatnich latach kameralna wytwórczość postrzegana jest jako sposób na postępującą, unifikującą globalizację. Uważne badanie tradycji, lokalnych zasobów i zwrot w kierunku tradycyjnych technik zaobserwować można także w przestrzeni publicznej.
image

Projekty rzemieślnicze realizowane w dużej, wręcz architektonicznej skali wiążą się z wykorzystaniem tradycyjnych technik budowlanych i naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina czy słoma, w nowoczesny, atrakcyjny sposób. Rzemiosło w tym kontekście pojawia się pod postacią elementów architektury i małej architektury, wszelkiego rodzaju pawilonów giętych z bambusa, montowanych z drewna, pokrywanych słomą, wielkoformatowych instalacji: tkanych, plecionych, czy wyplatanych. To także przykłady współpracy w naturą i sposób na zrównoważone gospodarowanie jej zasobami.

 

Wystawa zabiera widzów w podróż dookoła świata. Prezentuje współczesne projekty, czerpiące z tradycyjnych technik rzemieślniczych, wskazuje, jak rzemiosło może funkcjonować jako usługa i co kryje się pod hasłem: nowe rzemiosło w odniesieniu do przestrzeni, z której korzystamy wspólnie.

 

 

 

 

 


 

Zamek Cieszyn jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz