Dni Kultury Żydowskiej 2015

Impreza skierowana do wszystkich miłośników tradycji kultury żydowskiej. Przez kilka dni możemy uczestniczyć w wykładach, prelekcjach, warsztatach, wystawach i koncertach przybliżających nam kulturę niezwykłego narodu. Możemy też obejrzeć najciekawsze filmy w ramach pofestiwalowych pokazów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.  
image

program:

 

2 października (piątek)
godz. 17.00, Kościół Jezusowy, Cieszyn
„PRZY SZABASOWYCH ŚWIECACH” – koncert muzyki żydowskiej
wystąpią: Orkiestra Kameralna i soliści pod dyr. Jean-Claude Hauptmanna

 

wstęp wolny / koncert charytatywny / zbiórka dla Szpitala Śląskiego (Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, Szpital Śląski w Cieszynie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, COK)

 


3–4 października (sobota, niedziela)
TŘEBÍČ – město s historií, Poutní kostel ve Křtinách u Brna – zájezd / wycieczka


Město bývalo střediskem židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím zdejšího soužití Židů a křesťanů. Putování za památkami vás tu přivede do židovské čtvrti a také k Bazilice sv. Prokopa, které byly v roce 2003 zapsány na Seznam UNESCO. Zgłoszenia do 11 września (informace k zájezdu na www.ddmtesin.cz).
 


5 października (poniedziałek)

 

godz. 16.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„ARBEITSLAGER GOLLESCHAU – dzieje podobozu” – promocja książki Pawła Stanieczka


Paweł Stanieczek – ur. w 1933 roku w Goleszowie. Absolwent krakowskiej WSP. Emerytowany pedagog. Redagował „Panoramę Goleszowską” i „Goleszowski Kalendarz”. Przy Gminnym Ośrodku Kultury prowadzi Izbę Oświęcimską. Był świadkiem funkcjonowania podobozu KL Auschwitz w cementowni w Goleszowie.

 


godz. 18.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
pokazy pofestiwalowe 11. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY”


„Ischler” – reż. Atilla Hartung, Węgry, 2014, 17'
„Album rodzinny” – reż. Andrzej Titkow, Polska, 2013, 57'
„Głosy z budki” –reż. Lina Chaplin, Izrael, 2014, 49'
 
6 października (wtorek)


godz. 9.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„OBJAZDOWY TEATRZYK SINGERA” – warsztaty dla przedszkolaków, prowadzenie Aleksandra Karkowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Bajki dla dzieci autorstwa I.B. Singera są fantastyczną podróżą w świat magii, ludowych wierzeń i żydowskiej tradycji. Podczas warsztatu wysłuchamy jednej z nich, przygotujemy drewniane kukiełki jej bohaterów, przygotujemy scenę, kurtynę i spróbujemy zabawić się w aktorów teatru lalek.
 
godz. 11.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„ŻYDOWSKIE WYCINANKI” – warsztaty dla dzieci, prowadzenie Aleksandra Karkowska


Pierwsze wzmianki o żydowskiej wycinance sięgają XIII wieku. Ta niezwykła tradycja sztuki ludowej będzie dla nas pretekstem do rozmowy o znaczeniu najważniejszych żydowskich symboli – takich jak menora, korona Tory i wielu innych. Wspólnie zaprojektujemy i wykonamy wycinanki.


godz. 16.30, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„WSZYSTKO CO CHCECIE WIEDZIEĆ O ŻYDACH, ALE BOICIE SIĘ ZAPYTAĆ" – wykład Aleksandry Karkowskiej połączony z warsztatem kulturowym

 

Co oznacza być Żydem? Czy chodzi jedynie o religię lub pochodzenie? Jakie najważniejsze zwyczaje wiążą się z żydowską kulturą? Co wyróżnia żydowski dom i jakie święta są w nim obchodzone? Poznamy podstawowe informacje dotyczące żydowskiej tożsamości.


Aleksandra Karkowska – judaistka, polonistka. Wykładowca na Wydziale Nauk Humanistycznych w UKSW i Specjalista do Spraw Edukacji w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

godz. 18.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
pokazy pofestiwalowe 11. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY


„Mój arabski przyjaciel” – reż. Noga Nezer, Izrael, 2014, 53'
„Wieczorem patrzą na księżyc” -– reż. J. Helander, Bo Persson, Szwecja, 2015, 90'
 


7 października (środa)


godz. 9.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
pokazy pofestiwalowe 11. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY


„Krok do wolności” – reż. Alain Gsponer, Szwajcaria / Austria, 2013, 92'
„Boris Dorfman – a Mentsh” – reż. Gabi von Seltmann, Uwe von Seltmann, Polska / Niemcy, 2014, 50'
„Żyd na szczęście” –reż. Paulina Fiejdasz, Adam Uryniak, Polska, 2014, 25'
„Wschodnia Jerozolima – Zachodnia Jerozolima” – reż. Erez Miller, Henrique Cymerman, Izrael, 2014, 80'
 
godz. 17.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„SPOTKANIA PO LATACH. IZRAEL I POLSKA 25 LAT PO NAWIĄZANIU STOSUNKÓW DYPLOMATYCZNYCH” – wykład Mateusza Pigonia


25 lat temu Izrael i Polska podpisały porozumienie przywracające oficjalne stosunki. Dokument ten nie tylko otworzył dyplomatom drogę do nawiązania współpracy, ale przede wszystkim dał naszym społeczeństwom możliwość ponownego i oczekiwanego po obu stronach spotkania. Dziś Izraelczycy i Polacy rozmawiają, zakładają firmy, razem tworzą muzykę i aplikacje na smartfony.


Mateusz Pigoń – dyrektor Departamentu Kultury Ambasady Izraela. W Ambasadzie pracuje od siedmiu lat, zajmując się kwestiami dyplomacji publicznej oraz wspieraniem izraelsko-polskiej współpracy kulturalnej. Ukończył Studium Kultury i Języków Żydowskich oraz politologię na Uniwersytecie Wrocławskim.


19.00 hod., Čítárna a kavárna AVION / NOIVA, Český Těšín
KLEZMAK A MARTA CIENCIAŁA – koncert židovské hudby
(vstupné: 60 Kč)


Klezmak – neboli klezmer akustický je kapela učitelů ZUŠ Pavla Kalety v Českém Těšíně založena v roce 2007. Vystupuje v blízkém okolí na různých koncertech, vernisážích, oslavách. V roce 2014 soubor zahájil spolupráci s tanečním souborem Klezmer z Cieszyna a společně vytvořili inscenizaci Židovské svatby.


Marta Cienciała je mladou, talentovanou zpěvačkou z Polska, navštěvující českotěšínskou Základní uměleckou školu Pavla Kalety osmým rokem. Zaměřuje se hlavně na zpěv žánrů gospel, současné polské duchovní hudby, židovské hudby a jazzu. Vystupuje pravidelně na pódiích na polské i české straně v rámci pěveckých soutěží i koncertů. Sama vede farní dětský pěvecký sbor GLORIA. Vystupuje jako sólistka pěveckého sboru LOTE a komorní filharmonie v Cieszynie.

 


8 października (czwartek)


17.00 hod., Čítárna a kavárna AVION/NOIVA, Český Těšín
SETKÁNÍ S HEBREJŠTINOU VE WORKSHOPECH: 1/ PŘÍBĚH NEBES 2/ DŮM CHLEBA
Lektoruje: Ing. Mgr. Josef Byrtus


Oba workshopy postupně, krok za krokem uvádějí účastníky do tajemství i příběhů, které v sobě skrývají hebrejská slova „ŠAMAJIM“ (nebesa) a „BEJT LECHEM“ (Dům chleba – v překladech známý jako Betlém). Jednou z klíčových forem společné práce je aktivní účast přítomných a diskuze.


Ing. Mgr. Josef Byrtus je absolventem teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, blíže se věnuje studiu judaismu, historie a jejich širší popularizaci (projekty, semináře, přednášky, publikační činnost). Vydal knihu „Židé v Jablunkově”, i publikaci „Cesta k sobě“.
 
godz. 17.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
pokazy pofestiwalowe 11. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY


„Samuel” – reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska, 2013, 78'
„W ciszy” – reż. Zdeněk Jiráský, Słowacja / Czechy, 2014, 86'
 


9 października (piątek)
 
godz. 10.00
„WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO" – dla uczniów szkół średnich, prowadzenie Beata Kobis

Tańce żydowskie integrują i jednoczą pokolenia. Chasydzi traktują je jako formę modlitwy w ruchu. Tańce zróżnicowane są w formie i tematyce – od prostych po kole odzwierciedlających życie religijne, codzienne oraz starożytne zwyczaje (taniec wojenny, weselny) po współczesne układy choreograficzne.


Beata Kobis – pedagog, absolwentka Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu, zajmuje się tańcem i aktorstwem.

18.30 hod. – Synagoga Szomre-Szabos, Český Těšín
UVĺTÁNĺ ŠABATU / POWITANIE SZABATU – Vede: Ing. Mgr. Josef Byrtus


Večerní „Uvítání šabatu“ nabídne zájemcům možnost účasti na tradiční večerní šabatové liturgii zvané „Kabalat šabat“. Totoneformálním setkání, na němž se mohou příchozí i aktivně podílet, zahrnuje tradiční šabatové modlitby, písně, požehnání, symboliku i nezbytný komentář k jeho jednotlivým částem. Vnímaví účastníci tak mohou zažít pozoruhodný vstup do posvátného sobotního času a čerpat z jeho hluboké inspirace.
 


10 października (sobota)


godz. 15.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO...” – panel dyskusyjny

 

Polska uchodzi za kraj bez Żydów. 30 lat temu stwierdzenie to było prawdziwe. Czy dziś już nie jest ? Co stało się w międzyczasie. Co sądzą o tym sami zainteresowani, przedstawiciele żydowskiej mniejszości w Polsce. Czy jest moda na „żydowskość”? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Bielsku-Białej, Katowicach i Ostrawie, a poprowadzi je Marek Cieślar.


Marek Cieślar – absolwent politologii i dziennikarstwa UŚ. Dziennikarz radiowy. Od lat zajmuje się tematyką żydowską, historią, kulturą, duchowością Żydów czasów biblijnych i współczesnych.
 


godz.18.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„WESELE ŻYDOWSKIE" – inscenizacja taneczna
wystąpią: Zespół Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer i zespół muzyczny Klezmak (bilety 10 zł)
 
Moment zawarcia małżeństwa w kulturze żydowskiej jest bardzo ważny. Nazywany jest „kiddushin”, co znaczy „uświęcony”. Żydzi wierzą, że gdy dwoje ludzi się pobiera – to sam Bóg zamieszkuje między nimi.

 

Zespół Tańca Klezmer – działa w Domu Narodowym w Cieszynie. Wykonuje tańce żydowskie, izraelskie i chasydzkie. Grupa często występuje na prestiżowych festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Choreografem jest Dorota Herok.


Klezmak – instrumentalny zespół muzyki żydowskiej, który tworzą pedagodzy Szkoły Muzycznej w Czeskim Cieszynie

 


11 października (niedziela)


godz. 14.00, GOK Goleszów (zbiórka, dojazd we własnym zakresie)
„ŚLADAMI MARTYROLOGII ŻYDÓW ZIEMI CIESZYŃSKIEJ – GOLESZÓW” – spacer edukacyjny / prowadzenie Paweł Stanieczek

 

 

WYSTAWY


2–22 października, Galeria COK
„IZRAEL WCZORAJ I DZIŚ" – wystawa trójwymiarowej fotografii
(wernisaż 7 października, godz. 16.30)
 
Wystawa pokazuje 60-letnią historię państwa Izrael. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej, możliwe było zestawienie na każdym obrazie dwóch rzeczywistości- początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela.


Wystawa zrealizowana dzięki partnerstwu Departamentu Kultury Ambasady Izraela w Polsce.
 


8–30 października, Galerie Most (budova Euroregionu Těšínského Slezska)
„KRAKOVSKÝ KAZIMIERZ” – fotovýstava Luďka Ondrušky


Autor zdokumentoval židovské památky jedné z nejznámnějších a významných části židovského města „Kazimierz” v Krakově. Ohlédnutí za výpravou židovské kultury, která se uskutečnila v rámci festivalu „Dny židovské kultury” v loňském roce.


Luděk Ondruška – vystudoval divadelní vědu na JAMU v Brně. Po studiích začal polemizovat s krátkým dokumentárním filmem, který se mu stal v současné době hlavním zaměstnáním. Pracoval pro zahraniční televizní společnosti, navštívil mnoho zemí v Evropě a na „klíč“ realizoval mnoho projektů různého zaměření. Téměř rok strávil na Ukrajině v centru válečného konfliktu a vytvářel pořady pro Český rozhlas nebo pracoval na dokumentárním filmu pro Čs. televizi.

 

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
 
29 września – 2 października, Městská knihovna ve Svibici
ŽIDÉ NA TĚŠÍNSKU


Beseda určena žákům 4.6. tříd základních škol je krátkým seznámením s původem židů, kulturními tradicemi a zvyky pozoruhodného života židovské komunity na Těšínsku. Prezentace je doprovázena poslechem židovské hudby  klezmeru a ukázkami židovského humoru.

 

rezervovace na tel. č. 558-712-935
 


2–11 października, restauracja Liburnia, Cieszyn
godz. 12.00–22.00
DNI KUCHNI ŻYDOWSKIEJ

 

 


Na wszystkie warsztaty wstęp wolny, zapisy do 29 września.


Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
 

 


organizatorzy:
Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy
Dům dětí a mládeže Český Těšín,
Cieszyn, Czeski Cieszyn
 
partnerzy:
Ambasada Izraela w Polsce
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej
Liburnia Hotel
Židovská obec v Ostravě
Městská knihovna Český Těšín
HV PZKO Český Těšín
Těšínské divadlo Český Těšín
Euroregion Těšínské Slezsko
Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska
EducationTalentCulture, z. s. v Českém Těšíně





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz