Marek Koterski w Kinie na Granicy

Znamy pierwszego bohatera retrospektywy nadchodzącej edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Gościem cieszyńskiego festiwalu będzie Marek Koterski, którego najnowszy film „7 uczuć” właśnie wszedł do kin.
image Marek Koterski fot. materiały prasowe organizatora

21. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w dniach 27.04-3.05.2019 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Już dziś wiadomo, że bohaterem polskiej retrospektywy reżyserskiej będzie Marek Koterski, który swoimi filmami, realizowanymi rzadko, zawsze z wielkim nakładem sił i środków, udowadnia, że podziały na twórczość ambitną i komercyjną nie muszą wcale istnieć.

 

Marek Koterski to reżyser kultowy – tak uzasadnia swój wybór Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy - Stworzył własny język filmu - skupiony na języku, lingwistyce, przesycony poetyką groteski, ale równolegle będący przykładem perfekcyjnego rzemiosła filmowego.


Koterski w swoich słynnych fabułach od „Domu wariatów" poprzez „Dzień świra", aż po „7 uczuć", ale również w nie tak dobrze znanych formach dokumentalnych, stał się klasykiem polskiego kina. Co ważniejsze: klasykiem „żywym", uwielbianym przez kolejne, coraz młodsze pokolenia kinomanów.

 

Na Kinie na Granicy będzie można zobaczyć, oprócz najnowszych „7 uczuć“, piętnaście filmów Marka Koterskiego, a wśród nich: „Dom wariatów“, „Życie wewnętrzne“, „Porno“, „Nic śmiesznego“, „Ajlawju“, „Dzień świra“, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Baby są jakieś inne“, czy „Lekka tkliwość“.

 

Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. To największy festiwal promujący polsko-czesko-słowacką kulturę filmową. Projekcjom filmowym (retrospektywy, cykle tematyczne, kino gatunkowe oraz nowości) towarzyszy szereg dodatkowych imprez i wydarzeń kulturalnych (spotkania z reżyserami i twórcami filmowymi, prelekcje, dyskusje, promocje książek).

 

Więcej na www.kinonagranicy.pl

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz