Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra

Międzynarodowa Konferencja Naukowa, warsztaty i seminarium dla dyrygentów, Międzynarodowy Konkurs Chóralny, koncert galowy z udziałem artystów z Węgier i Słowacji oraz koncerty festiwalowe w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego to wydarzenia, które będą miały miejsce w najbliższych dniach w Cieszynie. 
image

Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, który jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku.

 

– Od kilku lat planowaliśmy – jako Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia – zorganizowanie dużego, międzynarodowego festiwalu muzycznego połączonego z konkursem chóralnym. Prof. Józef Świder miał być honorowym patronem i przewodniczącym jury – mówi Izabella Zielecka-Panek, wykładowca akademicki, dyrygentka chóru Harmonia – niestety, w tym roku w maju przypadła pierwsza rocznica śmierci Profesora. Pozostał jednak w naszej pamięci jako wybitny pedagog i kompozytor, wieloletni dyrektor Instytutu Muzyki oraz wielki przyjaciel.


Zamysłem organizatorów jest, aby w ramach jednego festiwalu połączyć wszelkie środowiska, które skupiają się na promocji muzyki poprzez działalność chóralną – akademickie, artystyczne i religijne. Ma również propagować wartość tradycji historycznych i przywiązania do ziemi ojczystej poprzez kultywowanie kultury muzycznej regionu, popularyzowanie twórczości kompozytorów Śląska Cieszyńskiego na całym świecie, a także rozpowszechnianie chóralistyki.


W ramach festiwalu odbywać się będzie:

  • Międzynarodowa Konferencja Naukowa z udziałem gości zagranicznych: „Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury” – czwartek, 19 listopada 2015 / miejsce: Uniwersytet Śląski, Wydział Artystyczny w Cieszynie, sala konferencyjna – budynek główny
  • warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów – piątek, 20 listopada 2015 / miejsce: Uniwersytet Śląski, Wydział Artystyczny w Cieszynie, sala kameralna – budynek główny
  • Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. prof. Józefa Świdra – sobota, 21 listopada 2015 / miejsce: Dom Narodowy
  • koncerty festiwalowe w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego – niedziela, 22 listopada 2015
  • koncert galowy w kościele Jezusowym w Cieszynie – sobota, 21 listopada 2015

– w ramach koncertu wykonane zostaną po raz pierwszy od blisko 25 lat utwory wokalno-instrumentalne skomponowane przez profesora Józefa Świdra, wykonawcami będą zaproszone zespoły europejskie: Bizantyjski Chór Męski im. św. Efraima z Budapesztu oraz muzyków Orkiestry Musica Juvenalis i Państwowej Opery w Koszycach na Słowacji.

Więcej informacji i szczegóły programu na stronie: www.festiwalswider.us.edu.pl.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz