Piekło-Niebo. 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic

Baśniowe widowisko, którego akcja rozgrywa się między ziemią, niebem i piekłem.
image

Główna bohaterka, mama siedmioletniego Tadzia – miłośnikom muzyki klubowej znana jako DJ DAJE RADĘ - trafia do nieba. Szybko jednak uznaje, że jej czas jeszcze się nie skończył i że za wszelką cenę musi wrócić na ziemię do swojego synka. W trakcie ucieczki z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, który jest tylko połową człowieka. Tę trochę wesołą, a trochę smutną historię opowiada nam Tadzio, który po odejściu mamy schował się w szafie i nie chce z niej wyjść. Wraz z nim przeżywamy stratę i próbujemy się z nią pogodzić.

Piekło – Niebo to spektakl o miłości i przemianach, które musimy akceptować, żeby żyć pełnią życia. A jednocześnie o kobiecej sile, buncie, niezgodzie na to, co przynosi nam los. I o tym, że matki zawsze DAJĄ RADĘ.

Nieświęte niebo

Wszystko, co Jakub Krofta pokazuje na scenie, wydaje się jedynie środkiem do celu: opowiedzenia historii tak, jak na to zasługuje, poprowadzenia aktorów tak, żebyśmy z nimi byli. Ten rodzaj przezroczystej reżyserii jest być może najtrudniejszy: nie ma efekciarstwa, a są efekty: śmiejemy się, wzruszamy się, jednocześnie wszystko jest jak z funkcjonalnie urządzone nowoczesne mieszkanie – obrotówka kręci się, kiedy potrzeba, kostiumy są tyleż wyraziste, co ironiczne, aktorzy, z Agatą Kucińską na czele, zdają się przeszczęśliwi, że mogą w tym przedstawieniu grać. I te animacje Jakuba Lecha! Chcę takie w domu, chcę to sobie puszczać na ścianie – te romby 3D, te pulsujące kreski. A najbardziej chcę, żeby ktoś częściej zabierał mnie między Boga i Szatana, w nieświęte niebo i pozbawione kotłów ze smołą piekło, gdzie dzieje się laicka, ludzka, mądra historia.

 

reżyseria Jakub Krofta
scenografia Matylda Kotlińska
muzyka Grzegorz Mazoń
choreografia Aneta Jankowska
reżyseria światła Damian Pawella
projekcje Jakub Lech

obsada:
Jolanta Góralczyk, Anna Makowska-Kowalczyk, Agata Kucińska
Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Edyta Skarżyńska
Grzegorz Borowski, Krzysztof Grębski, Radosław Kasiukiewicz
Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski
Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

 

Spektakl dla całej rodziny — dla dzieci od 7 roku życia i ich opiekunów w wieku dowolnym.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook