„Spotkania szersznikowskie” - „Z książęcego dworu na podcieszyńską wieś – cieszyńska biżuteria ludowa”

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na spotkanie z cyklu „Spotkania szersznikowskie”. Wykład pt.: „Z książęcego dworu na podcieszyńską wieś – cieszyńska biżuteria ludowa” poprowadzi dr Grzegorz Studnicki, 25 września o godz. 19.00.
image

Od połowy XVIII wieku coraz silniej zaczęła przenikać do cieszyńskich strojów ludowych szlachecko-mieszczańska wystawność. Przejawiało się to m.in. w bogatych i kunsztownych ozdobach metalowych, noszonych głównie przy ubiorze świątecznym.

 

Cieszyńska biżuteria ludowa stanowi przykład fuzji stylów historycznych: renesansu, baroku, rokoka czy empiru z lokalnymi upodobaniami estetycznymi mieszkańców regionu Śląska Cieszyńskiego. Nie bez znaczenia dla jej rozwoju było usytuowanie dawnego księstwa cieszyńskiego na szlakach handlowych biegnących przez Bramę Morawską i Przełęcz Jabłonkowską. To nimi wędrowali kupcy i rękodzielnicy, którzy nieśli ze sobą z południa i zachodu Europy m.in. artystyczne wyroby złotnicze. Również jabłonkowscy tkacze rozwożący swoje płótno po Słowacji i Węgrzech, a także niektórzy chłopi z okolic Cieszyna docierający nad Adriatyk czy tutejsi sezonowi robotnicy poszukujący pracy na obszarze Węgier, zaopatrywali się w tamtejsze wyroby i przywozili je ze sobą do domu.

 

Niewątpliwie srebrne zapinki, naszyjniki, łańcuszki, pasy, guzy, guziki stanowiły i stanowią nieodzowny element stroju cieszyńskiego (wałaskiego), jabłonkowskiego, a także góralskiego i laskiego. Dawne motywy zdobnicze kojarzone z ziemią cieszyńską są nadal wykorzystywane i stanowią inspirację dla osób projektujących oraz wyrabiających współczesną biżuterię.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz