Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?

Tegoroczna edycja cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Zamek Cieszyn pod hasłem: „Dizajn w przestrzeni publicznej”, jest poświęcona problemowi odpadów. Stąd tytułowe pytanie: mamy problem? Będzie ono towarzyszyło wystawie, konferencji oraz spotkaniom. Wystawa otwarta zostanie 11 sierpnia.
image prosty klimatyzator stworzony z panelu ze sztywnego materiału i plastikowych butelek, który chłodzi bez użycia prądu – prototypy były testowane w Bangladeszu, fot. materiały organizatora

Odpady w Polsce traktowane są jako kłopot, a nie potencjał. A my powinniśmy powtarzać za komisarzem ds. środowiska Unii Europejskiej Janezem Potočnikiem, który w 2014 roku powiedział „Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”

 

.Tymczasem wciąż ponad połowę plastiku wprowadzanego na rynek wysyłamy na wysypiska, podczas gdy najbardziej świadome europejskie kraje przeznaczają 90% plastiku do powtórnego wykorzystania. Obecnie w Polsce składujemy 70% odpadów. A już niedługo, bo w 2030 roku, nie powinniśmy składować właściwie niczego. Z drugiej strony Polska wciąż wydaje co najmniej 16 milionów złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialne gospodarowanie naszymi zasobami. Być może kluczem do rozwiązania tego problemu jest idea przetwarzania odpadów na nowe materiały. A co, jeśli udałoby się nam żyć nie produkując żadnych śmieci? Wbrew pozorom, jest to możliwe.

 

Większość z projektów najnowszej edycji „Dizajnu w przestrzeni publicznej” to składowe ekonomii cyrkularnej – nowej koncepcji ekonomicznej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystywaniu zasobów. Wybór projektów i inicjatyw ze świata i Polski dowodzi, że „śmieciowy problem” podpowiada ciekawe rozwiązania. Pozostaje pytanie, jak najlepiej z nich skorzystać? Wygląda na to, że nie mamy już wyboru!

Izabela Bołoz, Katarzyna Dorda, kuratorki wystawy „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”

 

 

11 sierpnia 2017

Piątek z odzysku
godz. 17.00 kuchnia zero waste (zero odpadów) – pokaz kulinarny połączony z degustacją / Dorota i Aleksander Wojtasikowie, Mandala Centrum
godz. 17.00 budujemy instrumenty muzyczne z materiałów z odzysku – warsztaty rodzinne z Recycling Band
(obowiązują zgłoszenia: ltrojan@zamekcieszyn.pl, tel. +48 33 851 08 21 wew. 30)
godz. 18.00 otwarcie wystawy: Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?
godz. 19.00 koncert zespołu Recycling Band

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz