Dizajn w przestrzeni publicznej. W podróży

Podróżowanie to doświadczeni nie tylko wakacyjne. Podczas tegorocznej edycji cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Zamek Cieszyn pod hasłem: „Dizajn w przestrzeni publicznej” przyjrzymy się różnych jego aspektom.
image

Niezależnie od przyczyn, dla których wyruszamy w podróż, liczy się nie tylko osiągniecie celu, ale jakość doświadczeń zbieranych po drodze. A te można świadomie projektować. Czy są to wakacyjne wyprawy, codzienne dojazdy do pracy lub szkoły, masowe migracje ludzi pozbawionych dachu nad głową, wszystkie wymagają zapewnienia bezpieczeństwa i troski o najsłabszych.

 

Dlatego ta wystawa nie będzie konkurować z biurami podróży pięknymi obrazkami. Zostaną na niej pokazane przestrzenie zaprojektowane z myślą o potrzebach podróżujących – od lotnisk po miejskie toalety. Towarzyszyć im będą nie tylko „tradycyjne” akcesoria podróżnicze, ale również aplikacje ułatwiające poruszanie się w obcym miejscu. A że podróżą bywa wyprawa w głąb siebie, nie zabraknie literackich inspiracji...

 

30 czerwca, podczas otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie z z Moniką Brauntsch, projektantką i podróżniczką, Marią Złonkiewicz (portal post-turysta.pl) oraz Anetą Okupską-Pońc, podróżniczką i właścicielką Etno Chaty Topolej. Rozmowa będzie dotyczyła tego, jak podróżować odpowiedzialnie i jak projektować przestrzeń publiczną, by była przyjazna dla podróżujących. Gościem spotkanie będzie także marokański muzyk Mustapha El Boudani. O godz. 19.30 na zamkowym dziedzińcu zagra zespół Vladimirska – gość Festiwalu Herbaty.

 

 


Zamek Cieszyn jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz