Dominik Ritszel – „Zając nie ucieknie”

Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy w ramach projektu SALT.
image

Dominik Ritszel to artysta-obserwator, jak sam często wspomina fascynuje go pewnego rodzaju voyeuryzm, który pozwala z odległości anonimowego podglądacza rejestrować miejsca i sytuacje. Podobnie ma się rzecz z pracami prezentowanymi w ramach wystawy „Zając nie ucieknie”. Prezentowane filmy są zestawieniem dwóch skrajnych wyobrażeń dotyczących porządku i wolności, w pierwszym przypadku najczęstszą reakcją jest frustracja, a w drugim bezsilność.

 

„Film o szkole” porusza kwestię kształtowania tożsamości wobec przytłaczającego rygoru Instytucji. Jest obrazem nierównego starcia z opresyjną, dyscyplinującą przestrzenią i panującymi w niej regułami zachowania.


Video „Turysta” jest luźną serią przedstawień miejsc kojarzonych z wypoczynkiem i czasem wolnym. Poszczególne ujęcia odwołujące się do pocztówkowych pejzaży, kadrów z filmów podróżniczych i przygodowych zostały zestawione ze scenami pokazującymi ludzi wypoczywających na plaży, nad jeziorem, bawiących się w wesołym miasteczku i na wiejskim festynie.

 

Dominik Ritszel (ur. 1988 w Rybniku) studiował na Wydziale Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie i na ASP w Katowicach (kierunek: grafika). Jego prace pokazywano m.in. na międzynarodowych festiwalach wideo artu Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo, Paryż) oraz Video Art Review THE 02 Spaces as a tool for shaping social attitudes. Uczestniczył w wielu wystawach grupowych, jak np. w Sekcji Show Off na Miesiącu Fotografii w Krakowie (2013), sieci kuratorów w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (2012), Mum, I just really need to focus on my art right now w Galerii Arsenał w Poznaniu (2012) i wystawie zbiorowej Mleczne Zęby prezentującej prace młodych śląskich artystów w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2013). Jego wystawy indywidualne były prezentowane m.in. w CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskim w Katowicach. Był jednym z trojga finalistów konkursu Talenty Trójki 2013 w kategorii sztuk wizualnych, znalazł się też na krótkiej liście Nagrody Grey House Foundation. W 2014 r. otrzymał stypendium „Młoda Polska”. Wiosną 2014 r., podczas rezydencji w A-I-R Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Ritszel stworzył film Versus prezentowany w Sali Projektowej Banku Pekao w Warszawie. W 2015 r. uczestniczył w wystawie Czekając na lepsze czasy w Miejscu Projektów Zachęty, Warszawa (kurator: Magda Kardasz).

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz