Festiwal Ullmannowski w Cieszynie

Rocznica urodzin Wiktora Ullmanna jest doskonałą okazją, by przypomnieć o postaci tego wybitnego artysty.
image

120 lat temu w ówczesnym austro-węgierskim Cieszynie (Teschen, dziś Czeski Cieszyn i Cieszyn), urodził się słynny europejski kompozytor, pianista i dyrygent Wiktor Ullmann. Był jednym z tzw. terezinskich kompozytorów, czyli żydowskich muzyków internowanych przez dwa lata w obozie koncentracyjnym Terezín, którzy zostali zamordowani jesienią 1944 roku w Auschwitz-Birkenau.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że to wydarzenie kulturalne nie tylko wzbogaci czesko-polską „mapę kulturalną” o kolejną osobistość, ale przede wszystkim stanie się impulsem do wiązania historii Śląska Cieszyńskiego z historią kulturową Europy Środkowej.

 

Festiwal rozpocznie 7 listopada spacer po Cieszynie (polskim) w trakcie, którego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć miejsca związane z rodziną Ullmannów (rodzinny dom Wiktora Ullmanna; szkołę podstawową, do której uczęszczał; gimnazjum czy koszary, gdzie odbył służbę wojskową jego ojciec). Miejsca zidentyfikowano na podstawie badań historycznych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

 

8 listopada o godz. 17.00 w Czytelni i kawiarni Avion zostanie otwarta wystawa biograficzna „Niespokojny Środkowoeuropejczyk” poświęcona Wiktorowi Ullmannowi. Jej autorką jest czeska muzykolog i dziennikarka muzyczna Magdalena Živná z Pragi. Po wernisażu odbędzie się dyskusja z udziałem autorki wystawy oraz polskiego poety i znawcy dzieł Ullmanna – Zbigniewa Macheja. Wystawa potrwa do 5 grudnia 2018.

 

W piątek 9 listopada o godz. 19.00 w budynku dawnej czeskocieszyńskiej synagogi przy ul. Bożka odbędzie się koncert kameralny „Hołd dla Wiktora Ullmanna”. Wystąpią: sopranistka Ireny Troupová i pianista Jan Dušek, którzy trzy lata temu nagrali płytę „Trudno opuścić piękno” z interpretacjami utworów Wiktora Ullmanna. Jest to pierwsze w historii nagranie dzieł Ullmana na czeskim rynku muzycznym. W trakcie koncertu goście będą mieli okazję posłuchać wybranych utworów z tej płyty. Dodatkowo jako specjalne podziękowanie dla organizatorów, zabrzmi cykl pt. „Pieśni i tańce ludowe Ziemi Cieszyńskiej” autorstwa kompozytora Erwina Schulhoffa, który również został zamordowany w czasie Holocaustu (wejściówka: 130 koron).

 

Głównym organizatorem imprezy jest Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie, współorganizatorem Zamek Cieszyn. Partnerami są: NOEMI Arts&Media agencja komunikacji międzynarodowej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Patronat specjalny objął dyrektor Austriackiego Forum Kulturalnego w Pradze i burmistrz Czeskiego Cieszyna.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz