„Habani i ich ceramika w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego”

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na czwarty z kolei wykład z cyklu „Spotkania Szersznikowskie”, który odbędzie się w dniu 30 kwietnia, o godzinie 17.00 w Sali Rzymskiej.
image

Wykład pod tytułem „Habani i ich ceramika w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego” poprowadzi Irena Adamczyk.

 

Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada największą w Polsce kolekcję ceramiki habańskiej. Jej wytwórcy, nazywani Habanami lub hutterowcami, należeli do społeczności, która ukształtowała się w Szwajcarii w 30. latach XVI wieku i tworzyła radykalne skrzydło reformacji. Przymusowe przemieszczanie się spowodowane niechęcią jaką darzono ich „rewolucyjne” poglądy spowodowało, że dotarli na południe Moraw, a później na tereny dzisiejszej południowo-zachodnie Słowacji. Wśród wielu rzemiosł jakimi się trudnili była też produkcja ceramiki. Wysokiej klasy naczynia z renesansowym zdobnictwem zachwycały miejscową ludność, a także właścicieli majątków, w których się osiedlali. Mimo, że nie udało im się na stałe osiedlić na Morawach i Słowacji, które również zmuszeni byli opuścić, produkcja fajansowych naczyń według wzorców habańskich przejęta została przez tutejszych rzemieślników i elementy jej zdobnictwa odnajdujemy nawet we współcześnie wykonywanych wyrobach. Ich ciekawa historia, religia, sposób życia, do dzisiaj stanowią temat wielu prac badawczych.

W zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się kilkanaście naczyń, głównie dzbanów i dzbanków pochodzących z XVII, XVIII i XIX wieku.

 

Irena Adamczyk

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz