Uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie śląskim

Uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie śląskim odbędzie się w Koniakowie, kolebce szydełkowej tradycji rozwijanej od stu lat w tej małej beskidzkiej miejscowości.
image

program:


10.00 uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie
Wydarzenie rozpocznie się wykładem na temat historii koronki koniakowskiej oraz jej roli we współczesnym świecie. Koniaków słynie z koronki, ale powszechna jest tutaj także tradycja obróbki wełny oraz jedyny w swoim rodzaju beskidzki haft krzyżykowy.

 

10.30 – 14.30 warsztaty prowadzone jednocześnie w trzech miejscach:

  • Entliczek pentliczek heklowany koszyczek (koronka koniakowska) –Centrum Koronki Koniakowskiej
  • Wełna owcza w rękach młodego artysty – Centrum Pasterskie
  • Wyszyjym ci, wyszyjym, Janićkowi koszulom – Chata na Szańcach

 

10.30 – 14.30 otwarte wykłady towarzyszące warsztatom dla zainteresowanych:

  • Co nam dają owce – prelekcja o tradycyjnym wypasie i sposobie wytwarzania oraz przetwarzania wełny Maria Kohut – Centrum Pasterskie
  • Opowieść o rodzinnym heklowaniu, Urszula Rybka – Izba Pamięci Marii Gwarek
  • Beskidzki haft krzyżykowy – mgr Magdalena Łacek – Chata na Szańcach

 

14.30 – 16.00 międzypokoleniowe heklowanie na łące w Koniakowe
Podczas happeningu, który będzie polegał na wspólnym heklowaniu mam, babć, córek, wnuczek, sąsiadek. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje góralskie na łące w Koniakowie, przez godzinę zrobią instalację z powstałych malutkich szydełkowych motywów.

 

 

Całość programu zostanie wzbogacona piękną muzyką góralską oraz tradycyjnym tańcem śpiewem, który zaprezentuje Zespół Regionalny Koniaków.

 

Dodatkowo w trakcie imprezy odbędzie się kiermasz rękodzieła oraz produktów regionalnych i tradycyjnych. Na odwiedzających czekają również wystawy w Centrum Koronki Koniakowskiej, Izbie Pamięci Marii Gwarek, Chacie na Szańcach, Centrum pasterskim oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.

 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych ogólnoeuropejskich inicjatyw, której celem jest ukazanie i promocja dziedzictwa kulturowego, a także zwiększenie społecznego zaangażowania w działania ochronne i popularyzatorskie. Każdego roku we wrześniu w całej Polsce w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami.

 

Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz kalendarium imprez na witrynie internetowej wydarzenia.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz