„Jasne kryształy świateł” w Galerii Przystanek Grafika

Do 18 grudnia w Galerii Przystanek Grafika przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie prezentowana jest wystawa twórczości Ryszarda Balonia.
image fot. materiały organizatora

Kiedy w 1965 roku zostałem nauczycielem wychowania plastycznego, moje zainteresowania artystyczne zamienione zostały na edukacyjne. Powróciłem do grafiki i rysunku w latach siedemdziesiątych, pokonując samodzielnie trudne problemy warsztatowe i artystyczne, za co w 1985 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mi tytuł artysty grafika. Od tego czasu moja aktywność artystyczna znacznie wzrosła, co przełożyło się na wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wyróżnień i nagród. Nie stronię od malarstwa. Szczególnie lubię rysunek pastelami. W metaforycznym rysunku wyrażam swój stosunek do człowieka i jego egzystencji. Suche pastele dają możliwość wykreowania szczególnej atmosfery, czasem bardzo tajemniczej.
40 lat mojej pracy artystycznej przyniosło 355 skatalogowanych ekslibrisów i małych grafik, wiele dużych form graficznych, niezliczoną ilość rysunków, pasteli i obrazów olejnych, które w większości znajdują swoje miejsce w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

Ryszard Baloń

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz