„Keep away from fire / Zawsze przechodzimy”

21 września w Galerii Szarej otwarta została wystawa Urszuli Kluz-Knopek „Keep away from fire / Zawsze przechodzimy”, inaugurująca projekt SALT.
image

Praca Urszuli Kluz-Knopek dotyka problemu z różnych perspektyw, z jednej strony jest to intymna historia zamknięta w konkretnej rodzinie. Pojawiają się tutaj wątki dorastania, zmieniania się, dojrzewania, wzajemnego oddalania się i zbliżania wokół bliskich sobie osób. Można to określić jako przelewanie się z punktu do punktu i ciągłe mielenie przeszłości.

 

Czuję, że nie mam dostępu do rzeczywistości jako takiej, mówię o teraźniejszości, bezpośrednim udziale w byciu tu i teraz. Wstaję rano, widzę swojego syna, jest cudowny, a ja patrzę na niego jakby już umierał, zatracał się. Po powrocie ze szkoły będzie już zupełnie innym człowiekiem. Wiem, że już nigdy nie będzie taki jak teraz i ogarnia mnie żal na myśl o nieustanie przemijającym czasie, i niemożności zatrzymania chwili. A ja chciałabym znaleźć dla siebie coś stałego, jakieś oparcie (kotwicę, punkt). Nieprzemijalny pewnik. Tymczasem wszystko płynie, krąży, wiruje.

 

Sedno pracy skupia się wokół niepewności teraźniejszości. Tego, że jako ludzie nie jesteśmy w stanie doświadczać odbywającej się aktualnie chwili w pełni a raczej ciągle balansujemy pomiędzy przeszłością a przyszłością.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz