Letnia Szkoła Designu. Miejskie interwencje

Zamek Cieszyn zaprasza projektantów, architektów oraz studentów obu kierunków, a także miejskich aktywistów do udziału w Letniej Szkole Designu, poświęconej w tym roku przestrzeni publicznej.
image

Uczestnicy będą wspólnie zmieniać wybrane punkty Głębokiej — głównej ulicy handlowej, kiedyś nazywanej „salonem” Cieszyna. Jak przywrócić jej blask? Jak małymi krokami zmieniać przestrzeń publiczną, nie powodując rewolucji? Czy niewielkie interwencje mogą rzeczywiście przynosić niezwykle efekty? Jak ożywiać i poprawiać wygląd wybranych miejsc w przestrzeni, nie zapominając o ich użytkowym charakterze? Czym kierować się, aby uniknąć stereotypowych i banalnych rozwiązań w projektowaniu? Wreszcie, jak współpracować w interdyscyplinarnym zespole? Tego wszystkiego nauczą się uczestnicy warsztatów, a stworzone przez nich koncepcje mają dużą szansę na wdrożenie. Warsztaty są organizowane przy wsparciu projektu „Human Cities. Challenging the City Scale 2014-2018”.


prowadzący:
dr Justyna Kucharczyk (ASP Katowice), dr hab. Tomasz Bierkowski (ASP Katowice), Olaf Cirut (Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie)


formuła warsztatów:
wykłady, ćwiczenia praktyczne, dyskusje, korekty indywidualne i grupowe, finalne prezentacje

 

co ze sobą zabrać?
każdy uczestnik musi dysponować własnym komputerem oraz cyfrowym aparatem fotograficznym

 

koszt uczestnictwa:
200 zł

 

zakwaterowanie:
organizator zapewnia noclegi oraz wyżywienie (śniadanie, obiad)


Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać do 22 czerwca 2016 tylko poprzez przesłanie formularza rejestracyjnego (do pobrania ze strony www.zamekcieszyn.pl) wraz z portfolio (link do portfolio lub plik do 5 MB) na adres e-mail: bmonka@zamekcieszyn.pl Liczba miejsc jest ograniczona. O uczestnictwie nie decyduje kolejność zgłoszeń. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 czerwca 2016. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji zakwalifikowani uczestnicy zostaną poproszeni o dokonanie wpłaty za udział w warsztatach.

informacje o prowadzących:


dr Justyna Kucharczyk (ASP Katowice, Wydział Projektowy, Pracownia Systemów Informacji Wizualnej
i Pracownia Komunikacji Społecznej) — projektantka komunikacji wizualnej — zajmuje się projektowaniem całościowych identyfikacji oraz systemów informacji wizualnej; współautorka systemu informacji wizualnej dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, również dla budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (nagrodzonego Śląską Rzeczą 2014) i kompleksu dydaktyczno-sportowego w Kleszczowie.


dr hab. Tomasz Bierkowski (ASP Katowice, Wydział Projektowy, Katedra Projektowania Graficznego) — projektant grafiki użytkowej; laureat m.in. Festiwalu Plakatu w Krakowie, konkursu Śląska Rzecz 2005 za projekt książki „Martwe punkty. Antologia poezji Na Dziko”, współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi, warszawską Zachętą oraz Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu; autor wielu artykułów poświęconych grafice użytkowej, a także autor książki „O typografii”.


Olaf Cirut — malarz, projektant, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie, związany także ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Autor i projektant wystaw, m.in. „Nieposkromiona potrzeba frajdy” w ramach Międzynarodowego Biennale Designu w Saint-Étienne. Projektant Skweru Konika Zwierzynieckiego i placu zabaw „Dzikie Planty” na Plantach krakowskich. Autor ponad 30 wielkoformatowych malowideł ściennych, w tym murali w Centrum Informatycznym Świerk oraz przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook