Multimedialna wystawa „Vademecum” Małgorzaty Łuczyny

Od 16 kwietnia 2014 w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie będzie można oglądać multimedialną wystawę „Vademecum” Małgorzaty Łuczyny.
image fot. materiały organizatora

Inspiracją do powstania filmu pt. „Vademecum” był stary, żydowski cmentarz w miejscowości Głogówek na Opolszczyźnie. Miasteczko jest powiązane z historią i kulturą Żydów (wg źródeł żyli w mieście już w XIV wieku). Po licznych pogromach i wypędzeniach, gmina żydowska odtworzyła się w XVII w., a w XIX w. przydzielono jej teren na cmentarz poza obrębem miasta, gdzie ruiny nagrobków zachowały się do dziś.
Zainteresowałam się tym miejscem w czasie pobytu na plenerze studenckim. Jednak nie ze względu na jego kontekst historyczny czy kulturowy, a raczej dlatego, że cmentarz, po tylu latach nieużywania, wyglądał bardziej jak zaniedbany ogród niż miejsce pochówku. W maju, kiedy miałam okazję być tam po raz pierwszy, to miejsce tętniło życiem – kwitnące kwiaty i młode drzewa wyrastały na grobach i zasłaniały kamienne macewy.
Praca składa się z filmu oraz obiektów będących wynikiem jego powstania – gablot entomologicznych z kolekcją korzeni, zielnika i suchych liści i kwiatów. Ostatnia część projektu powstała kilka miesięcy później – jest to zapis wideo spotkania ze znajomym z Izraela, który w tej pracy odkrył zupełnie nowe dla mnie znaczenia.

 

Małgorzata Łuczyna

 

Małgorzata Łuczyna jest absolwentką edukacji artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Fotografii Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie. Zajmuje się fotografią, sztuką nowych mediów, oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej (street art, instalacja, happening). Uczestniczyła w wystawach, m.in. w: Bielsku-Białej, Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Wrexham i Wilnie.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz