„Nasza pasja – litografia” w Galerii Przystanek Grafika przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie zaprasza na wystawę poświęconą dwóm zasłużonym artystom cieszyńskiego drukarstwa litograficznego – Franciszkowi Kubaczce i Gustawowi Porembskiemu.
image fot. materiały organizatora

Franciszek Kubaczka (1917–1993) i Gustaw Porembski (1913–2001) byli projektantami i realizatorami druków litograficznych dwóch cieszyńskich drukarń, w których do lat 60. ubiegłego wieku wykorzystywano kamienie litograficzne. Liczne firmy krajowe i zagraniczne, realizując ich projekty, promowały swe produkty wielokolorowymi opakowaniami i etykietami wykonanymi w Cieszynie.

Obaj urodzili się w Skoczowie, zaś swego kunsztu nauczyli się w cieszyńskiej drukarni Fr. Machatschka. Obaj byli artystami obdarzonymi talentem malarskim. Na wystawie przedstawiamy próbki ich talentu – prace ze zbiorów rodzinnych i przyjaciół.

Franciszek Kubaczka pracował w Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej i udatnie grał w piłkę nożną, zaś Gustaw Porembski zatrudniony w Cieszyńskich Zakładach Kartoniarskich był zapalonym fotografem. Jednak najważniejszą była dla obu praca zawodowa. Warto uświadomić sobie jak wymagające było to zajęcie i jakie umiejętności trzeba posiadać, by powstała zwykła z pozoru etykietka.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz