Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła

Choć Zamek Cieszyn pozostaje zamknięty dla zwiedzających, to najnowszą wystawę prezentującą wytwory rzemieślników można oglądać z zewnątrz, także wieczorową porą.
image Zamek Cieszyn, fot. Natalia Rzeźniczak-Riess, materiały organizatora

Rzemiosło to modny temat, często goszczący w mediach poświęconych wnętrzom, modzie i kuchni. Określenie jakiegoś wytworu mianem „rzemieślniczy” stało się wręcz nobilitujące. O rzemiośle mówimy jednak różnymi językami, współczesny dyskurs o tym zjawisku jest polifoniczny, a świat nowego rzemiosła ma wiele twarzy. Jego cechą jest pluralizm. Charakteryzuje je bogactwo materiałów, technik i wzorów, a rzemieślnikami mogą być zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, wytwórcy, czy usługodawcy. Rzemiosło oparte jest o tradycyjne wzory i techniki, ale też nastawione na innowacje, szukające miejsca pomiędzy sztuką a designem.

 

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni lokalni cieszyńscy twórcy, przedstawiciele tzw. nowego rzemiosła działający w Stowarzyszeniu Nów Nowe Rzemiosło, jak i inni rzemieślnicy, których wytwory w najlepszy sposób obrazują ideę nowego rzemiosła.

 

Rzemieślnicy i twórcy, których prace lub portrety prezentowane są na wystawie:
Karina Królak, Kufa Design, Magdalena Maślerz, Tartaruga, AR Szkło, Square Drop, Monck Custom, In Weave, Bogdan Kosak, Olga Milczyńska, Mosko Ceramics, Aleksander Oniszh, Kuźnia Barona, Maciej Gąsienica Giewont, AZE Design, Kosmos Projekt i OIena Prokopiuk, Serfenta, Jerzy Wałga, The Whole Elements, Kłosy/Knife Doctor, Wood WorkShop, Aanda.

 

 

Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła
3.12.2020–14.03.2021
Zamek Cieszyn, Budyenk A, Oranżeria
W przypadku zamknięcia instytucji – ze względów epidemiologicznych – wystawę można oglądać z zewnątrz.

 

 

 


 

Zamek Cieszyn jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz