Święto Trzech Braci w Cieszynie

W dniach od 13 do 15 czerwca w Cieszynie odbędzie się Święto Trzech Braci.
image

Raz do roku, w czerwcu Cieszyn i Czeski Cieszyn, zwykle podzielone graniczną Olzą, stają się jednym miastem. Ulice przemierzają barwne korowody, a mieszkańcy i licznie przybyli turyści spotykają się na Moście Przyjaźni przy tradycyjnym cieszyńskim strudlu. Włodarze miast symbolicznie przekazują na trzy dni klucze do połączonego wspólnym świętem miasta ludziom kultury. Na estradach po obu stronach Olzy słychać orkiestry dęte, muzykę wszystkich generacji, odbywają się koncerty polskich i czeskich gwiazd, występy kabaretów a także liczne imprezy towarzyszące – wystawy, aukcje, konkursy, kiermasze handlowe. Kulminacyjny punkt Święta to nocna feeria ogni sztucznych.


Imprezie jak co roku towarzyszy kiermasz handlowy, w tym roku w większym niż do tej pory zakresie promujący produkty regionalne – w tym słynne cieszyńskie kanapki.


Jak co roku program przygotowany jest z myślą o odbiorcach w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach. Gwiazdą będzie Ray Wilson, jeden z najlepszych brytyjskich wokalistów, związany dawniej m.in. z grupą Genesis. Podczas niedzielnego koncertu zaprezentuje największe przeboje tego znakomitego zespołu. W poniedziałek (16 czerwca) artysta spotka się w Teatrze im. A. Mickiewicza z młodzieżą, gdzie opowie o swoim życiu i zagra akustycznie.

 

W sobotni wieczór po raz pierwszy w historii Święta Trzech Braci odbędzie się kilkugodzinny kabareton (rozśmieszać będą RAK, Koń Polski, NOC i 44-200), a po nim na wspólna zabawa i muzyczne wspomnienia lat 80-tych. W programie zatytułowanym „Hands Up!” usłyszymy przeboje polskiego i światowego rocka, popu, a także muzyki disco.

Na cieszyńskim Rynku wystąpią też wykonawcy związani z miastem i regionem – w tym ustrońska Tekla Klebetnica znana z telewizyjnego show „Mam Talent”, Szymon Wyrembak w solowym projekcie „Wyremfunk”, Zespół Pieśni Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, a także działający w Domu Narodowym zespół tańca żydowskiego „Klezmer” i sekcję baletową COK. Wszystkim, małym i dużym, spragnionym wiedzy przekazywanej w niebanalny sposób organizatorzy proponują udział w niedzielnym, wypełnionym eksperymentami pikniku naukowym z Panem Korkiem.

Wiele ciekawych rzeczy będzie się działo również poza cieszyńskim Rynkiem – w Brackim Browarze Zamkowym (sobotnie koncerty: czeskiego zespołu coverowego ASO oraz bielskiej formacji Zgredybillies, znanej m.in. z programu Must Be The Music), na Campingu „Olza” (rodzinny piknik sportowo-rekreacyjny), obiektach MOSiR-u (biegi, mecz piłki nożnej kobiet).

Szczegółowy program Święta można znaleźć w załączniku i na oficjalnej stronie internetowej imprezy: www.swietotrzechbraci.pl, a także na profilu facebookowym www.facebook.com/SwietoTrzechBraci.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz