2. Jazztival

Druga edycja Jazztivalu odbędzie się dniach 22 i 23 czerwca w Ustroniu oraz 24 czerwca w Goleszowie.
image fot. materiały organizatora

Program koncertów:

 

  • 22 czerwca (piątek) | Ustroń, Angel's Steak & Pub

godz. 19.00 Matusik & Ghostman

 

Grzegorz Lulek i Piotr Matusik to artyści, którzy wspólną pracę rozpoczęli w 2013. Koncerty duetu przepełnione są emocjami, można podczas nich usłyszeć inspiracje muzyką artystów takich jak Richard Bona, Chick Corea, Sting, Bobby McFerrin czy Leszek Możdżer oraz wielu innych, jednak program koncertów to wyłącznie autorskie kompozycje duetu.

Grzegorz jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym. Swoją podróż muzyczną rozpoczynał od gry na saksofonie, aby po 20 latach odkryć swój niepowtarzalny talent wokalny. Śpiewając, posługuje się językiem brzmiącym jak mieszanka dialektów z różnych stron świata, choć w rzeczywistości nie zna żadnego z nich. Traktuje to jako dar, możliwość wyrażania przeróżnych emocji. Brak ograniczeń słowem czy wyuczonym tekstem pozwala mu na ogromną wolność ekspresji. W swojej muzyce łączy elementy jazzu oraz afrykańskiej, indyjskiej i arabskiej muzyki ludowej. Podczas każdego występu eksperymentuje, odkrywając wciąż nowe środki ekspresji.

Piotr, pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu w klasie prof. Wojciecha Niedzieli. W 2014 roku wydał debiutancki album „Tribute to Chick Corea”, który otrzymał znakomite recenzje. Projekt współtworzyli Dariusz Ziółek (bas), Adam Buczek (perkusja) i Jakub Chojnacki (saksofon). W 2016 roku Piotr zwyciężył w konkursie kompozytorskim organizowanym w Belgii w ramach B-Jazz 2016 International Contest.

 

  • 23 czerwca (sobota) | Amfiteatr Ustroń

godz. 19.00 Mysteries Lab oraz Grzech Piotrowski „One World” feat. Mustapha El Boudani

 

Mysteries Lab – nowoczesne brzmienia w klasycznych formach. Zespół łączy style muzyczne takie jak glitch, jazz, ambient, djent. Utwory przybierają formę wieloczęściowych sonat, w trakcie których można usłyszeć różne improwizacje. Jako swoje inspiracje przedstawiają takie nazwiska jak Hiromi Uehara, Vijay Iyer, Now vs Now, czy Nerve.

Zespół wystąpi w składzie: Aleksander Zabłocki – piano, Jan Wierzbicki – bass, Tomasz Mądzielewski – drums.

 

Grzech Piotrowski – kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saxofonu. Twórca World Orchestra Grzech Piotrowski.

Gościem specjalnym Grzecha Piotrowskiego, tym razem będzie Mustapha El Boudani, muzyk urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary i wysokich wydm zwanych Erg Chigaga. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu – gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni, wodzie. W zależności od rodzaju występu, muzyk często ubrany jest w tradycyjny strój Nomadów.

 

Projekt One World jest kameralną odsłoną World Orchestra. Prezentuje muzyczne inspiracje artysty, których doświadcza podczas swoich podróży. Wyszukuje wybitne osobowości muzyczne i zaprasza do wspólnej improwizacji. Wkrótce na rynku pojawi się drugie wydanie płyty „One World II”.

 

  • 24 czerwca (niedziela) | Goleszów Etno-Chata Topolej

godz. 19.00 Skład Niearchaiczny

Artyści tworzący ten projekt mówią o nim: muzyka Beskidu Żywieckiego zagrana na nowo. W skład zespołu wchodzą: Marta Matuszna-Wejchenig – skrzypce, śpiew, Stanisław Bafia – altówka, śpiew, Przemysław Ficek – dudy, piszczałki, Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz