Grand Prix 24. MSF dla Czechów

Grand Prix 24. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle zdobył zespół Májek z Brna. Konkurs odbywa się co roku w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
image KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA, fot. Maciej Sołtysiak

W tym roku w MSF uczestniczyło 15 zespołów, w tym 12 zagranicznych i 3 polskie. Występy konkursowe oceniała Międzynarodowa Rada Artystyczna, w składzie której znajdowali się eksperci CIOFF z Polski, Rumunii, Słowenii, Austrii, Meksyku i Ukrainy – specjaliści m.in. w dziedzinach folkloru, etnomuzykologii, etnochoreografii, kinetografii. Przewodniczącą Rady jest Aleksandra Bogucka.

 

W konkursie chodzi o prezentację bogactwa kultury ludowej różnych krajów świata przez zespoły folklorystyczne prezentujące najcenniejsze i autentyczne wartości kulturowe w śpiewie, muzyce, tańcu, obrzędach i zwyczajach ludowych.

 

Jury stwierdziło, że zespoły prezentowały zróżnicowany poziom, zarówno jeśli chodzi o poziom wykonawczy, jak i scenariusze programów. Większość grup przygotowała je zgodnie z wymogami regulaminowymi. W wielu pojawiły się tradycyjne zwyczaje i obrzędy przedstawione we właściwy sposób, w dobrej reżyserii. Rada zwróciła m.in. uwagę, że w programach prezentowanych przez zespoły na festiwalu nie powinny być używane instrumenty, które nie są zgodne z tradycją własnego regionu, a takie się zdarzają.

 

Zdobywca Grand Prix – czeski zespół Májek z Brna – przedstawił program pt. „Od Trzech Króli do Wielkanocy", ukazujący zwyczaje, pieśni, muzykę i częściowo stylizowane tańce z okolic Luhaczowa. Publiczność w Wiśle miała okazję zobaczyć kolędujących Trzech Króli, potańcówkę, karnawałowy korowód w tradycyjnych maskach, następnie pogrzeb kontrabasu, a na koniec wielkanocny zwyczaj odwiedzania dziewcząt i smagania ich rózgami. Choreografem i kierownikiem zespołu jest Milan Zelinka, wiceprezydent Czeskiej Sekcji CIOFF.

 

Oprócz Grand Prix przyznano 6 nagród regulaminowych zespołom:

 

KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA

za wykonawstwo muzyczne i technikę taneczną

 

WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA

za prezentację fragmentów wesela z Polesia Wołyńskiego oraz oryginalne tańce

 

WIELKOPOLANIE z Poznania – POLSKA

za stylową prezentację wielkopolskich zwyczajów karnawałowych w strojach, muzyce, tańcach i rekwizytach

 

DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA

za prezentację zwyczaju wyboru najlepszego żniwiarza i bardzo dobrą technikę taneczną

 

BRENNA z Brennej – POLSKA

za wierne tradycji przedstawienie części weselnego obrzędu oczepin i tańców własnego regionu

 

PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ

za prezentację wartości kulturowych Paragwajczyków

 

Zwykle bywa tak, że licznie zgromadzona w wiślańskim amfiteatrze publiczność docenia występy innych zespołów niż jury. Niektóre grupy bisują nawet kilkukrotnie. W tym roku szczególnie oklaskiwano pokazy Serbów, Turków, Bułgarów i Paragwajczyków.

 

24. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne rozpoczęły się 31 lipca, a skończyły 3 sierpnia 2013 roku. Protokół posiedzenia Międzynarodowej Rady Artystycznej oceniającej zespoły znajduje się w załączniku.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz