„Horyzont Zdarzeń, Tajemnica Percepcji”. Wystawa dzieł Artura Szołdry

W Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle można oglądać wystawę prac Artura Szołdry – wybitnego rzeźbiarza pochodzącego z Ustronia.
image Artur Szołdra, rzeźba w drewnie (fragment), fot. materiały organizatora

Pełne, monumentalne rzeźby i głębokie płaskorzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami fantasy. Do tego magiczny klimat i częsty motyw klucza. To znaki rozpoznawcze Artura Szołdry, wybitnego artysty-rzeźbiarza pochodzącego z Ustronia. Poprzez metaforykę i głębię swoich prac, Szołdra często określany jest Leonardem Da Vincim Beskidów.

 

Moja twórczość opiera się na kluczu. To swego rodzaju metafora. Każdy z nas czegoś takiego poszukuje, jakiegoś wytrycha, którym może otworzyć swój własny, najprawdziwszy świat. Ja wciąż poszukuję tego właściwego klucza. Każda moja praca, każdy projekt jest jak szlifowanie jego ząbków, które w końcu będą idealnie pasować do tych jedynych drzwi, za którymi poczuję się w pełni szczęśliwy artystycznie. (...) Unikam tworzenia rzeźb pod jakieś określone gusty. Głównie są to ludzie, postacie. Czasami wchodzę do warsztatu i nie mam żadnego planu. Gdzieś w kącie stoi rzeźba i „odpoczywa”, nabiera atmosfery tego miejsca. Biorę wtedy do ręki kawałek odpadu i nagle powstaje twarz, bo gdzieś spotkałem kogoś, kogo spojrzenie było tak wyjątkowe, że utkwiło mi w pamięci. Zwykle sama rzeźba może powstać nawet w miesiąc, ale to jest ta fizyczna część jej wykonania. Czasami poprzedzają ją długie chwile zanurzania się w myśli, tworzenia najbardziej odpowiedniej koncepcji. Potrafię twarz wyrzeźbić w piętnaście minut, ale uzmysłowienie sobie, jaki wyraz ma mieć, wymaga o wiele więcej czasu.

Artur Szołdra

 

Artur Szołdra – urodził się w 1977 r. Swoje rzemiosło i kunszt artysta doskonali od ponad 15 lat. Umiejętności rozwijał w pracowni rzeźby regionalnego twórcy Zbigniewa Hławiczki. Wykonuje głównie rzeźby pełne, monumentalne oraz głębokie płaskorzeźby. Zajmuje się też rzeźbą użytkową (unikatowe autorskie meble), samodzielnie projektuje wyposażenie wnętrz, oraz montuje rzeźbione elementy trafnie aranżując je w przestrzeni pomieszczeń.  Znakiem rozpoznawczym artysty są rzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami „fantasy”. Jego prace są ekspresyjne, często magiczne o specyficznym klimacie. Dzieła wykonane są przede wszystkim w drewnie, często łączone z inną materią jak miedź, stal czy kamień. W twórczości Szołdry dominuje postać człowieka i otaczającej go przestrzeni oraz energetyczna relacja pomiędzy nimi. Swoimi formami artysta prowokuje do myślenia i upiększa skwery, ogrody, parki i przestrzenie domów. Na jego koncie jest kilka wystaw autorskich i liczne plenery rzeźbiarskie w kraju i za granicą, gdzie
z wielkim uznaniem odbierane są jego prace.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz