Jakub Różalski na stałe w Ochorowiczówce

Twórca grafik koncepcyjnych do hollywoodzkiej superprodukcji „Kong: Wyspa Czaszki”. Artysta, którego prace posłużyły do stworzenia podbijającej świat gry planszowej „Scythe” (Kosa). Człowiek, który w sielskie krajobrazy niczym z obrazów Chełmońskiego czy Gierymskiego wplótł machiny jak z „Gwiezdnych Wojen”. Dzieła artysty, dotychczas bardziej znanego za granicą, zagościły na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”.
image fot. materiały organizatora

Jakub Różalski poprzez nowoczesne technologie opowiada w swych pracach o wydarzeniach autentycznych, najczęściej z początku XX wieku. Różalski dotychczas był bardziej znany za granicą. Najbliższym miejscem gdzie jego grafiki i obrazy można zobaczyć na stałej wystawie jest Naia Museum w Rochefort-en-Terre.

 

O wystawie:
Ponad dwadzieścia prac Jakuba Różalskiego od 24 maja można zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle, w ramach wystawy „Inne światy”. Będzie to pierwsza w Polsce i druga na świecie stała wystawa grafik tego artysty.

 

Od pierścionka do Hollywood:
Jakub Różalski wykonywał w życiu różne zawody: od projektowania biżuterii, przez pracę w korporacji, po realizację własnych projektów. Jednym z nich był „1920+”, w którym artysta w oryginalny sposób opowiedział o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Prace trafiły do Internetu i Różalskim zaczął się interesować cały świat. Między innymi zadzwoniła do niego asystentka Jordana Vogt-Robertsona, reżysera najnowszej ekranizacji King Konga z propozycją, by stworzył grafikę koncepcyjną do filmu. Krótko później prace artysty zobaczył Jamey Stegmaier, założyciel firmy Stonemaier Game. Chciał on, aby najnowsza gra planszowa „Scythe” (kosa), oparta została na projekcie „1920+”. Potem nadeszła kolejna oferta od producentów ze studia King Art Games, którzy również swoją grę „Iron Harvest” chcą oprzeć na grafikach Jakuba Różalskiego. W 36 godzin organizatorzy zbiórki, przeznaczonej na produkcję gry, zebrali ponad milion dolarów. Dziś artysta doskonale jest znany za granicą, a jego popularność w Polsce stale rośnie.

 

To ponad dwadzieścia unikalnych prac na papierze, sygnowanych przez Jakuba Różalskiego jako egzemplarze autorskie. Grafiki, które znakomicie wpisują się w świat fantasy, stworzony przez nas w wyjątkowym miejscu w Wiśle.

dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu

 

„Ochorowiczówka” to wyjątkowe miejsce z niezwykłą historią i nie wyobrażam sobie lepszego „domu” dla ekspozycji moich prac.

Jakub Różalski

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz