24. Ars Cameralis: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

Na otwarcie 24. Festiwalu Ars Cameralis, 8 listopada w Filharmonii Częstochowskiej wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą swojej wybitnej założycielki – Agnieszki Duczmal.
image A. Duczmal, fot. Katarzyna Ziober

Początki Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus sięgają 1968 roku, kiedy Agnieszka Duczmal, jedna z najbardziej znanych polskich dyrygentek, namówiła kolegów z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu na założenie zespołu „Jeunesses Musicales”.

 

Zaledwie kilka lat później, w 1976 roku, Orkiestra zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim, co pozwoliło jej przekształcić się w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji a następnie w znaną dziś na całym świecie Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

 

Orkiestra nagrała dla Polskiego Radia setki godzin muzyki od baroku do współczesności, współpracowała z zagranicznymi radiofoniami i telewizjami oraz wydała niemal 50 płyt. Koncertowała w całej Europie oraz USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując ze światowej sławy solistami, takimi jak Maurice André, Martha Argerich, Patrick Gallois, Vadim Repin czy Grigory Sokolov.

 

Agnieszka Duczmal to jedna z najwybitniejszych polskich dyrygentek, laureatka wielu międzynarodowych nagród. W 1982 roku otrzymała tytuł „La donna del mondo” (Kobieta świata) pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch. Jako pierwsza dyrygentka wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Duczmal w oryginalny sposób projektuje występy swojej orkiestry, łącząc muzykę z baletem i malarstwem.

 

źródła: The Independent, Culture.pl, polskieradio.pl

 

program:

 

Antonín Dvořák – Kwartet smyczkowy F-dur "Amerykański" (ar. Agnieszka Duczmal)
Modest Musorgski / Agnieszka Duczmal – Obrazki z wystawy

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz