39. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej

image
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w 39. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej.

Autorzy zainteresowani udziałem w konkursie proszeni są o przesłanie do organizatorów swoich zestawów wierszy do 31 sierpnia br. W zależności od dorobku autorskiego, uczestnicy wybierają jedną z dwóch kategorii konkursowych – „debiut” lub „po debiucie”. We wrześniu wiersze zostaną przekazane do oceny jurorom, w październiku odbędzie się spotkanie z jurorami w celu ustalenia werdyktu. Warto wspomnieć, że w ubiegłorocznej edycji konkursu łącznie w obu kategoriach konkursowych nadeszło ok. 1000 wierszy od 200 autorów.

 

Uroczystość finałowa konkursu, z wręczeniem nagród laureatom i z działaniami towarzyszącymi, odbędzie się w dniach 16–17 listopada br. W siedzibie organizatora zaprezentowany zostanie program słowno-muzyczny „Moja dobra droga” autorstwa Włodzimierza Galickiego i Artura Modrzejewskiego. Program przygotowany na podstawie wierszy Wojciecha Kassa, z najnowszego tomiku poety. W tych dniach odbędą się również warsztaty literackie, spotkanie z jurorami oraz wernisaż prac fotograficznych, inspirowanych poezją. Uroczystość wręczenia nagród laureatom i koncert towarzyszący będzie mieć miejsce 17 listopada w Filharmonii Częstochowskiej.

 

jurorzy konkursu poetyckiego:
Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim,
Janusz Drzewucki – krytyk literacki, poeta, wydawca, dziennikarz, redaktor licznych książek poetyckich, redaktor działu poezji miesięcznika Twórczość,
Wojciech Kass – poeta, eseista, autor kilkunastu książek poetyckich. Laureat licznych nagród literackich, w tym za dorobek poetycki. Jako redaktor związany z dwumiesięcznikiem literackim „Topos”.W ramach konkursu poetyckiego organizowany jest także Regionalny Konkurs Poezji Śpiewanej, adresowany do młodych osób w wieku od 15 do 25 lat. Celem tego działania jest popularyzowanie dorobku polskich autorów, w tym dorobku Haliny Poświatowskiej. Szczególnie doceniane będą przez jurorów aranżacje muzyczne do wierszy Poświatowskiej oraz do wierszy laureatów poprzednich edycji konkursu poetyckiego. Konkurs służy też promowaniu uzdolnionych muzycznie młodych ludzi. Przesłuchania konkursowe odbędą się 18 października br., od godz. 16.00, a wręczenie nagród laureatom i koncert towarzyszący w dniu 15 listopada br. o godz. 16.00. Jurorami konkursu będą muzycy i aktorzy. Na zgłoszenia solistów i duetów wokalnych organizatorzy czekają do 12 października br. Szczegółowe informacje na stronie internetowej ROK Częstochowa www.rok.czestochowa.pl.

 


ROK w Częstochowie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.