„Beksiński-Lewczyński. Dopełnienie konieczne”

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie razem z Muzeum Śląskim w Katowicach przygotowały jeszcze jeden projekt prezentowany w ramach Muzeum Beksińskiego. Pomysł wystawy i spotkania opiera się na odwołaniu do wieloletniej przyjaźni – osobistej i artystycznej – Zdzisława Beksińskiego z Jerzym Lewczyńskim.
image fot. materiały organizatora

W ich przyjaźni, oprócz spotkań bezpośrednich, istotną rolę odgrywały listy, które były dla obu artystów także formą prowadzenia dyskusji o sztuce fotografii (Beksiński i Lewczyński razem z Bogusławem Schlabsem tworzyli przez pewien czas prezentującą się wspólnie nieformalną grupę fotografików, potem Beksiński odstąpił na zawsze od fotografii).


Niewielką wystawę, na którą złożą się wybrane fotografie Beksińskiego ze zbiorów NCK w Krakowie oraz wybór fotografii Jerzego Lewczyńskiego ze zbiorów Muzeum Śląskiego, zainauguruje spotkanie, podczas którego zaplanowano wystąpienia przedstawicielek MŚ i MGS o „dwugłosie artystycznym Beksiński/Lewczyński”. Wyjątkową okoliczność stanowić będzie pokaz slajdów z prywatnej kolekcji Jerzego Lewczyńskiego pokazujący przyjacielskie relacje obu artystów.

 

Jeszcze do 7 października w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie oglądać można wystawę „Zdzisław Beksiński. Granice realności”.

 

23 września 2018, godz. 16.00
Beksiński-Lewczyński. Dopełnienie konieczne
Spotkanie inaugurujące wystawę
Sala Poplenerowa

 

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz