Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” świętuje w tym roku 25-lecie. W ciągu tych lat wypracował oryginalną formułę ukierunkowaną na promocję muzyki sakralnej i dialog międzykulturowy. Tegoroczna edycja podsumuje i ugruntuje dotychczasowe działania, pokazując różne odsłony muzycznego „sacrum” – od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.
Na program festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy. Melomanów z pewnością ucieszy ponowny występ niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla, izraelskiej sopranistki Talii Or, zespołów - The King’s Singers i Morphing Chamber Ochestra z Wiednia czy też wirtuoza gitary flamenco Paco Penii. Festiwal gościć będzie również wykonawców polskich – zdobywcę GRAMMY Włodka Pawlika, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestrę Historyczną OH! Współgospodarzem koncertu finałowego będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej.
Wydarzeniem 25. Festiwalu będzie Koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, otwierający festiwal – z udziałem kompozytora.
Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Częstochowie i 7 innych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu i niemieckiej Kolonii.
program:
WARSZAWA
Katedra św. Floriana, godz. 19.00
Misterium „Stabat Mater” na fortepian i chór gregoriański
Włodek Pawlik – fortepian
Grzegorz Cessak - kantor
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
Dyrygent – Paweł Łukaszewski
CZĘSTOCHOWA
Bazylika Jasnogórska, godz. 18.00
Koncert Inauguracyjny z okazji 80. urodzin Arvo Pärta
Andreas Scholl (Niemcy) – kontratenor
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski
Andrzej Białko - organy
Morphing Chamber Orchestra (Austria)
Dyrektor artystyczny - Tomasz Wabnic
CZĘSTOCHOWA
Bazylika Jasnogórska, godz. 12.00
Inauguracja Liturgiczna Festiwalu
Łucja Szablewska-Borzykowska - sopran
Piotr Pieron - bas
Tomasz Woźniak - trąbka
Marcin Sówka - organy
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent - Jan Łukaszewski
Aldona Nawrocka „Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto” - prawykonanie
Sala widowiskowa Zespołu Poklasztornego Parafii św. Zygmunta, godz. 17.00
Spotkanie z Leszkiem Mądzikiem
Kościół Seminaryjny, godz. 17.00
The King's Singers:
David Hurley - kontratenor
Timothy Wayne-Wright - kontratenor
Julian Gregory - tenor
Christopher Bruerton - baryton
Christopher Gabbitas - baryton
Jonathan Howard - bas
CZĘSTOCHOWA
Kościół Ewangelicko-Augsburski, godz. 17.00
Kolekcje kompozytorskie - Koncert muzyki XXI wieku
Wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova”
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski
LEŚNIÓW
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin, godz. 17.30
Chorał gregoriański
Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński
Magister chori – Michał Sławecki
MSTÓW
Klasztor Kanoników Regularnych, godz. 17.00
Sakralne i tradycyjne pieśni polifoniczne Gruzji
Kwartet Changuri (Gruzja)
WRZOSOWA
Kościół p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, godz. 18.00
Muzyka ze zbiorów jasnogórskich
Orkiestra Historyczna {oh!}
Prowadzenie zespołu - Martyna Pastuszka
BYDGOSZCZ
Kościół p.w. Świętej Trójcy, godz. 19.00
Koncert „Młodzi twórcy i ich mistrzowie”
Poznański Chór Kameralny
Dyrygent - Bartosz Michałowski
CZĘSTOCHOWA
Bazylika Jasnogórska, godz. 19.00
Misterium „Stabat Mater” na fortepian i chór gregoriański
Włodek Pawlik – fortepian
Grzegorz Cessak - kantor
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
Dyrygent – Paweł Łukaszewski
RADOMSKO
Miejski Dom Kultury w Radomsku, godz. 19.00
Misterium „Stabat Mater” na fortepian i chór gregoriański
Włodek Pawlik – fortepian
Grzegorz Cessak - kantor
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
Dyrygent – Paweł Łukaszewski
CZĘSTOCHOWA
Kościół Seminaryjny, godz. 19.00
Paco Peña „Requiem dla Ziemi”
Paco Peña (Hiszpania) – gitara
Flamenco Company (Hiszpania, Wielka Brytania)
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Dyrygent - Anna Szostak
CZĘSTOCHOWA
Bazylika Jasnogórska, godz. 18.00
Koncert Finałowy Festiwalu
Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran
Chór Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana „Collegium Cantorum”
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana
Chór Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina
Dyrygent – Adam Klocek
Program:
Igor Strawiński „Symfonia Psalmów”
Paweł Łukaszewski „III Symfonia – Symphony of Angels” – polskie prawykonanie
GDAŃSK
Kościół św. Mikołaja, godz. 19.30
„Dona Nobis Pacem” Koncert z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski
POZNAŃ
Kościół Franciszkanów, godz. 19.30
Koncert „Młodzi twórcy i ich mistrzowie”
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski – dyrygent
30 maja (sobota)
BRAUWEILER/KOLONIA (NIEMCY)
Opactwo Benedyktynów, godz. 20.00
Koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku
Wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” w kategorii organowej
Wileński Chór Kameralny „Jauna Muzika” (Litwa)
Dyrygent - Vaclovas Augustinas
komentarze
dodaj komentarz