3. Ogólnopolskie Warsztaty Interpretacji Muzyki Organowej i Fortepianowej Mariana Sawy

W dniach od 30 czerwca do 4 lipca w siedzibie Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego będą się odbywać Ogólnopolskie Warsztaty Interpretacji Muzyki Organowej i Fortepianowej Mariana Sawy. Warsztaty te są organizowane w Częstochowie już po raz trzeci. Gospodarzem jest częstochowska szkoła muzyczna, zaś współorganizatorami Centrum Edukacji Artystycznej i Towarzystwo im. Mariana Sawy.
image

Marian Sawa (1937–2005) był wybitnym polskim kompozytorem (napisał ponad 1000 utworów), organistą, improwizatorem i pedagogiem. Szczególnie ceniona jest jego muzyka organowa (skomponował na ten instrument niemal dwieście utworów) i chóralna. Był także znany częstochowskiej publiczności, gdzie zabrzmiała m.in. jego Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły. Kompozytor zmarł 27 kwietnia 2005 roku, nie doczekawszy prawykonania, które miało miejsce 1 maja 2005 w Bazylice Jasnogórskiej. Jako pedagog był związany z warszawską Akademią Muzyczną im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet), UKSW oraz średnimi szkołami muzycznymi. Jego muzyka odznacza się wysokimi walorami artystycznymi. W opinii znawców – wykonawców i muzykologów – jest najwybitniejszym po autorze Roty – Feliksie Nowowiejskim, polskim kompozytorem muzyki organowej. Twórczość Sawy ma także dużą wartość pedagogiczną, co potwierdzają organizowane w Częstochowie warsztaty, a także (co dwa lata w Warszawie) konkursy organowe jego imienia. To właśnie Marian Sawa jest autorem popularnej piosenki dziecięcej „Kolorowe kredki”, śpiewanej przez wszystkich niemal przedszkolaków.

 

Wykładowcami podczas tegorocznych warsztatów będą: prof. Marietta Kruzel-Sosnowska i dr hab. Marcin Tadeusz Łukaszewski. Kruzel-Sosnowska, organistka i pedagog, profesor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, była również wykładowcą w UKSW, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i popularyzatorką muzyki w Estradzie Kameralnej przy Filharmonii Narodowej (poprowadziła ponad 6000 koncertów!). Jest prezesem Towarzystwa im. Mariana Sawy, ma na koncie nieocenione zasługi w promocji jego twórczości i liczne prawykonania jego utworów organowych. Doprowadziła do wydania kilku tomów jego dzieł i nagrała szereg płyt z jego muzyką. Marcin Łukaszewski, wywodzący się z Częstochowy, jest absolwentem tutejszej szkoły muzycznej, synem częstochowskiego kompozytora Wojciecha Łukaszewskiego i bratem znanego na festiwalu Gaude Mater Pawła Łukaszewskiego. Jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Nagrał na dwóch płytach CD komplet dzieł fortepianowych Sawy, jest redaktorem wydania nutowego tych dzieł, a także wiceprezesem Towarzystwa im. Mariana Sawy. Jest autorem pięciu książek, w tym: „Twórczości fortepianowej Mariana Sawy” (Warszawa 2012) oraz najnowszej, opublikowanej przed miesiącem przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie – „Przewodnika po muzyce fortepianowej”.

 

W ramach warsztatów, oprócz zajęć z młodzieżą i studentami, przewidziane są wykłady teoretyczne i koncerty – otwarte dla szerszej publiczności. Drugiego dnia warsztatów, we wtorek 1 lipca (początek o godz. 19.00) w auli częstochowskiej szkoły, odbędzie recital fortepianowy Marcina Łukaszewskiego, złożony w całości z utworów fortepianowych Sawy. Przewidziane są również światowe prawykonania utworów dotąd niewykonywanych. Warto wspomnieć, że w 1994 w auli szkoły muzycznej Łukaszewski dokonał prawykonania „Czterech mazurków” Sawy (w obecności kompozytora).

 

W czwartek, 3 lipca, o godz. 19.00, również w auli szkoły muzycznej, swój recital z muzyką organową Mariana Sawy będzie miała Marietta Kruzel-Sosnowska.

 

W piątek zaś, 4 lipca (początek o godz. 16.00) przewidziany jest koncert w wykonaniu uczestników warsztatów.

 

Warto dodać, że powyższe wydarzenia otwierają szereg imprez artystycznych i naukowych organizowanych w dziesiątą rocznicę śmierci Mariana Sawy, które będą się odbywać przez cały rok 2015 w różnych ośrodkach w Polsce. Częstochowa wpisuje się w ten nurt w znaczący sposób.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz