Dzień Kobiet w OKF Iluzja to Miesiąc Kobiet

W OKF Dzień Kobiet rozciągnął się na cały marzec... Od paru lat, zawsze w marcu, oferuje widzom przegląd pod hasłem „Co Ty wiesz o kobiecie?”.
image

Z oferty dystrybucyjnej ostatnich tygodni staramy się wybrać najbardziej interesujące filmy o kobietach. Jednak nie skupiamy się tylko na tzw. kobiecej tematyce, ale szukamy do tego przeglądu przede wszystkim wyjątkowych, wyrazistych bohaterek oraz filmów ze znakomitymi rolami kobiecymi i świetnymi aktorkami, a także filmów reżyserowanych przez kobiety.

 

Jest to więc kino kierujące kamerę w stronę kobiet, kino robione przez, dla, w imieniu lub o kobietach. Chcemy pokazać taki wizerunek kobiety, który zafascynuje widza swoją wieloznacznością i różnorodnością. Dlatego wybieramy do przeglądu filmy różnorodne w formie i treści, ukazujące kobiety z różnych krajów, w różnym wieku, spełniających rozmaite role społeczne, rodzinne, kulturowe. Kobiety szukające dopiero swojego miejsca w świecie, ale także kobiety silne i niezależne, jak córka i matka w filmie LADY BIRD. Niezależność nastolatki jest tutaj lustrzanym odbiciem charakteru matki. Zdesperowana, mocna psychicznie matka jest bohaterką filmu TRZY BILLBOARDY ZA EBBING, MISSOURI. Zrozpaczoną żonę i matkę, szukającą początkowo zemsty, zobaczymy w UŁAMKU SEKUNDY. Nasze bohaterki to także kobiety sławne, jak MARIA CALLAS, najsłynniejsza diva operowa wszech czasów, fascynująca, pełna sprzeczności, spełniona scenie, ale szukająca wielkiego uczucia. Są też bohaterki zupełnie anonimowe, wiodące zwyczajne, monotonne życie jak Elisa z KSZTAŁTU WODY, która jest sprzątaczką. Z kolei Anne z HAPPY END zarządza wielką firmą budowlaną i jest głową rodziny, trzymającą wszystkich na krótkiej smyczy. Inne problemy, niewyobrażalne dla matek z Europy, ma syryjska matka w filmie W CZTERECH ŚCIANACH ŻYCIA, która stara się, by wojna nie zniszczyła jej życia rodzinnego i walczy do samego końca. Świat mody lat 50. i kobiet, siostry oraz muzy i kochanki słynnego krawca, ukazuje NIĆ WIDMO. Również wyjątkowe kobiety stają za sukcesem doktora Marstona – jego żona i ich wspólna kochanka. Nie tylko pomogły mu udoskonalić detektor kłamstw, nad którym pracował, pomogły mu także w zaawansowanych badaniach nad ludzką psychiką. Te z kolei zainspirowały go do stworzenia pierwszej kobiecej postaci superbohatera – Wonder Woman. Film PROFESOR MARSTON I WONDER WOMEN świetnie ilustruje tezę, że za plecami każdego wybitnego mężczyzny zawsze stoi kobieta. Z kolei WIEŻA. JASNY DZIEŃ ukazuje siostry, z których jedna jest biologiczną matką dziewczynki przystępującej do pierwszej komunii, a druga ją wychowuje. Autorką scenariusza i reżyserką jest JAGODA SZELC, nagrodzona za debiut na FPFF w Gdyni 2017, niezwykły talent w polskiej kinematografii, jak zgodnie twierdzą krytycy. Sztampowe zawiązanie akcji jest zaledwie przyczynkiem do snucia niepokojącej historii z pogranicza jawy, snu i metafizyki.

 

Panie stanęły również za kamerą innych filmów z przeglądu. GRETA GERWING, aktorka znana m.in. z filmów „Frances Ha” czy „Plan Maggie, zrealizowała niezwykły debiut „Lady Bird”, a ANGELA ROBINSON wyreżyserowała „Profesora Marstona” i „Wonder Women”.

 

Koniecznie trzeba wspomnieć także o znakomitych aktorkach występujących w filmach z naszego przeglądu, m.in. FRANCES MCDORMAND, DIANE KRUGER, ISABELLE HUPPERT, czy wybitna aktorka izraelska HIAM ABBASS.

 

- Nasz przegląd kierujemy, jak co roku, nie tylko do płci pięknej, ale również do mężczyzn, nie tylko do feministek, ale też do zdecydowanych antyfeministów, nie tylko do zwolenników, ale i do zagorzałych przeciwników obchodów 8 marca. Bowiem w przeglądzie znalazły się po prostu dobre filmy - informuje Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF.

 

Repertuar kina dostępny jest tutaj >>>

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz