Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

Jak co roku, na początku września, Kino Iluzja proponuje obrazy z Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.
image kadr z filmu Janka fot. materiały prasowe organizatora

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, organizowany jest w Koszalinie już po raz piętnasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce i w Europie.

 

Zaprezentowane zostaną filmy z całego świata, pokazujące jak funkcjonują na różnych kontynentach i w różnych krajach pojęcia: niepełnosprawność, integracja, bariery, tolerancja…

 

W tegorocznej replice znalazło się sześć filmów. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka. To też niezwykła okazja, by zobaczyć, jak temat niepełnosprawności traktowany jest w innych krajach. A często był to jeszcze nie tak dawno obszar „nieobecny” społecznie.

 

5 września godz. 16.00

 

WSZECHWIDZĄCY

Turcja 2017, 17 min., fabuła, reż.  Nuri Cihan Özdogan.

Złoto Saddama, zdobycz z wojny w Iraku, ukryte w bawełnie, jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi.

 

THE UNLIMITED HOUSE OF KRIP

Wielka Brytania 2018, 28 min., dokument,  reż. Garry Robson, Jane Farley

Film pokazuje ekstrawagancki świat mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy pokazu zaprosili osoby niesłyszące do prezentacji mody w Legendary House of Suarez Vogue Ball w Liverpoolu.  Firma podtrzymuje tradycje międzynarodowych domów mody, a jednocześnie prezentuje zupełnie nowe i wyjątkowe możliwości wprowadzając do swoich pokazów język migowy. Członkowie Unlimited House of Krip prezentują swoje doświadczenia i możliwości od prób do wyjścia na wybieg.

 

W CZYIMS ŁÓŻKU

Hiszpania 2018, 15 min., fabula, reż. Jonay Garcia

Laura jest seksualną asystentką wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.

PODRÓŻ DO CUDOTWÓRCY

Dania 2018, 65 min., dok., reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren
Z nadzieją, ale i z wątpliwościami Fabian i Lisa wyruszają w podróż, która zmieni ich spojrzenie na świat. W małej wiosce  Abadiânia w Brazylii mieszka John od Boga, jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego, obydwoje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić. Pytaniem jest czy cudotwórca jest wybawcą wszystkich, którzy go odwiedzili i czy trzeba wierzyć by zostać uleczonym?

 

6 września godz. 16.00

 

JANKA

Polska 2018, 52 min. , dok., reż. Adela Kaczmarek
Intymny portret Janiny Ochojskiej – szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa, zdjęcia z animacją i archiwaliami 16 mm. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.

 

NIEBO BEZ GWIAZD

Polska 2018, 52 min., dokument., reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz
To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co  syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz