Inauguracja 76. sezonu artystycznego Filharmonii Częstochowskiej. Koncert Jubileuszowy

Koncert poprowadzi nowo mianowany dyrektor Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Huberman, dotychczasowy dyrektor artystyczny, Adam Klocek.
image fot. Zbigniew Burda, fot. materiały organizatora

Uroczysty koncert pierwotnie zaplanowany jako kulminacja świętowania Jubileuszu 75 lat istnienia Filharmonii w Częstochowie w związku z epidemią nie mógł się odbyć w tamtym terminie. I choć 18 września 2020 zainaugurujemy już nowy sezon artystyczny, to z pewnością będzie to dobry moment by uczcić nasz Jubileusz.

Na program wydarzenia złożą się utwory związane z samą Filharmonią, ale także z naszym Miastem. Oczywistym wyborem był koncert skrzypcowy polskiego kompozytora, bo za patrona mamy urodzonego w Częstochowie wirtuoza skrzypiec, Bronisława Hubermana. I tak usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany i zarejestrowany na płycie przez Hubermana. Jego wykonawcą będzie Mariusz Patyra, nazywany polskim Paganinim, wybitny skrzypek, którego pierwszy raz podziwialiśmy w 2003 roku podczas koncertu zatytułowanego „Wielkie talenty, wielkie nadzieje” w ramach IV Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. W 2018 roku powrócił na Festiwal Hubermanowski już z recitalem mistrzowskim, a teraz uświetni Jubileusz 75-lecia Filharmonii. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” Wojciecha Kilara, gdyż ten wybitny twórca związany był z naszym miastem szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze. Przypomnijmy, że Filharmonicy Częstochowscy pod batutą Adama Klocka byli wykonawcami słynnego „Exodusu” Wojciecha Kilara podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-tej rocznicy urodzin Mistrza. W wykonaniu obu zespołów artystycznych Filharmonii: Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha, zabrzmi podniosłe „Te Deum” Antonína Dvořáka, podkreślające uroczysty dla Filharmonii moment, a także charakter miasta Częstochowy.

 

Koncertowi towarzyszy wystawa fotograficzna „XX-wieczne afisze koncertowe Filharmonii Częstochowskiej”

 

 

Inauguracja 76. Sezonu Artystycznego 2020/2021
Koncert Jubileuszowy – 75 lat Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru
Ewa Biegas – sopran
Robert Gierlach – baryton
Mariusz Patyra – skrzypce

Adam Klocek – dyrygent

Andrzej Sułek – prowadzenie koncertu

 

program:

Wojciech Kilar – Orawa
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Antonín Dvořák – Te Deum op. 103

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz