Otwarcie Czytelni Komisów: „Z teorii i praktyki komiksu” oraz spotkanie z Wojciechem Birkiem

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” i Centrum Promocji Młodych wspólnymi siłami organizują pierwszą w Częstochowie czytelnię komiksów. Wyjątkowe miejsce, gdzie w spokoju można poczytać albumy i ziny, a przede wszystkim spotkać się i pogadać o komiksach.
image

W inicjatywę włączyło się już wiele osób, dzięki czemu udało się zgromadzić całkiem interesujący zbiór albumów. I od połowy grudnia każdy będzie mógł, w godzinach pracy Willi Generała, na chwilę zwolnić, przystanąć i skorzystać z dobrodziejstw częstochowskiej czytelni komiksów.


Czytelnia to również cykliczne spotkania wokół komiksu.

 

Pierwszym jej gościem będzie Wojciech Birek, badacz i teoretyk komiksu, obecnie adiunkt na polonistyce Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor monografii „Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu”; tłumacz wielu komiksów z języka francuskiego; autor scenariuszy do serii Strażnicy Orlego Pióra wydawnictwa Mandragora (rys. Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek i Maciej Mazur) oraz komiksów historycznych dla rzeszowskiego Oddziału IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek). Narysował m.in. komiksy „Naznaczony mrokiem” („Komiks Forum”), „Miasto trędowatych” („Awantura”), „Kacper i Grotańczycy” („Boom!”), „Układ”, „Na dworze Króla Ćwieczka” i „Kosmiczny Kumpel” („Krakers”). Kurator wystaw komiksowych, przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu i organizator Podkarpackich Spotkań z Komiksem, notoryczny członek jury łódzkich konkursów na krótką formę komiksową. Pretekstem spotkania będzie jego najnowsza książka „Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje”.

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Po_czytaj!”, podtrzymującym ideę częstochowskiego Festiwalu Dekonstrukcji Słowa. 

Adam Florczyk






komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz