Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu „Fotosprint 2015”

image
Sławy polskiej fotografii, zaskakujący temat, niebanalna sportowa formuła, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas pierwszych Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu „Fotosprint 2015”.

Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, ale Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu – organizator przedsięwzięcia – chce, żeby ten właśnie w szczególny sposób zapadł w pamięć odbiorców. Po sukcesach konkursów Fotomaraton 2013 i Fotomaraton 2014 oraz tegorocznego projektu Fotograficznych Wtorków w Częstochowie, wzmocnieni o nowych, uznanych w środowisku, członków zarządu i rady Fundacji, postanowili w tym roku zmienić nieco formułę, na jeszcze bardziej „sportową”, a i zarazem uwzględnić uwagi zgłaszane przez uczestników poprzednich edycji Fotomaratonu.

– Postaramy się, aby ta formuła była jak najciekawsza i jak najbardziej dynamiczna – zapewniają. Pierwsza edycja konkursu Fotosprint 2015 odbędzie się 3 października 2015 w Częstochowie.

 

Jury konkursu

  • Maciek Nabrdalik (jedyny Polak pracujący dla jednej z najlepszych na świecie prestiżowej amerykańskiej agencji fotograficznej VII Photo, wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych światowych konkursach),
  • Maciek Moskwa (członek kolektywu Testigo Documentary, laureat m. inn. Grand Prix Grand Press Photo 2015, Grand Prix BZ WBK Press Photo 2014),
  • oraz być może jeszcze ktoś ważny, ale to na razie tajemnica.

 

Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. Fotosprint 2015 to wyjątkowy, pionierski projekt z uatrakcyjnioną formułą. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach przygotowań do Festiwalu Sztuki Fotoreportażu, głównego celu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu. 

 

Będzie parę nowości. Po pierwsze będzie to konkurs jednodniowy. Po drugie do konkursu zgłosimy tym razem tylko jedno zdjęcie, wybrane z pośród tych zrobionych po starcie i ogłoszeniu tematu. Po trzecie podczas finału pokazane będą wszystkie dopuszczone zdjęcia i ich ocena będzie publiczna z udziałem publiczności. Po czwarte finał konkursu będzie miał dynamiczną formę turniejową.

Podobnie jak w ubiegłych latach, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”, że uda się im uwiecznić „decydujący moment” wg słynnej koncepcji Henri Cartier Bressona.

 

Dla kogo jest Fotosprint?

Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia u jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest cenne.

 

O co chodzi w konkursie?

Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie tylko jednego zdjęcia (wybranego oczywiście spośród wszystkich, zrobionych podczas zawodów), nawiązującego tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 6 godzin dnia konkursowego. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie Fotosprintu (3 października br., godz. 10.00, pl. Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie). Finał odbędzie się tego samego dnia w godzinach wieczornych, w sprawdzonym miejscu, adekwatnym do jego sportowego charakteru, Pubie Sportowym Stacherczak (podziemia DH Schott, al. Kościuszki 1, w niedalekiej odległości od miejsca startu). Podczas finału nastąpi publiczny i turniejowy wybór najlepszych zdjęć i ogłoszenie wyników. W jury zasiądą takie sławy fotoreportażu, a obrady zostaną przeprowadzane publicznie, przybierając formę warsztatów fotograficznych.

 

Na Mistrza Częstochowy w Fotografowaniu, Pierwszego i Drugiego V-ce Mistrza czekają cenne nagrody – aparaty fotograficzne od Nikon Polska. Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z członkami kapituły i prezentacja ich prac.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby wziąć udział w konkursie należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (jeśli wpłata nastąpi do 30 września 2015) lub 15 zł (jeśli wpłata nastąpi po 30 września lub w dniu startu). W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartą pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.

 

Więcej szczegółów, regulamin oraz rejestracja na stronie: festiwalsztukifotoreportazu.org lub fotosprint.org. Zobacz też: www.facebook.com/fundacjafotoreportazu.