Otwarte Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Fotografowaniu. Fotosprint 2016

image
Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Fotografowaniu. Fotosprint 2016 odbędą się 8 i 9 października 2016 w Katowicach, Częstochowie i na terenie całego województwa śląskiego.

Sławy polskiej fotografii, zaskakujący temat, niebanalna sportowa formuła, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Śląskiego w Fotografowaniu „Fotosprint 2016”.

 

Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, ale chcemy , żeby ten właśnie w szczególny sposób zapadł w pamięć odbiorców. Po sukcesach konkursów „Fotomaraton 2013”, „Fotomaraton 2014”, „Fotosprint 2015” i „Fotomaraton 2016” w Częstochowie oraz ubiegłorocznego projektu „Fotograficznych wtorków” i portalu Fotomedaliki.pl z ich Konkursami Miesiąca, wzmocnieni o nowych, uznanych w środowisku członków zarządu i rady Fundacji, postanowiliśmy w tym roku przenieść sprawdzoną i lekko zmodyfikowaną formułę na teren województwa śląskiego. Oczywiście postaramy się, aby ta formuła była jak najciekawsza i jak najbardziej dynamiczna, uwzględniająca uwagi uczestników i nasze doświadczenie

– mówią organizatorzy.


W jury konkursu zasiądą:


Wojciech Grzędziński – (ur. 1980, w Warszawie). Fotoreporter. Laureat konkursów fotograficznych World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Arkadiusz Ławrywianiec – członek Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku. W latach 1994-2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje, Montpellier. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa. Obecnie fotoreporter Instytucji Kultury „Katowice. Miasto Ogrodów”.

 

 

Konkurs rozpocznie się 8 października o godz. 10.00 w Katowicach, w siedzibie Śląskiego Oddziału ZPAF (ul. św. Jana 10, II piętro, ewentualnie w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”). Finał zaplanowano na 9 października 2016 o godz. 18.00 w Pubie Sportowym Stacherczak (al. Kościuszki 1, Częstochowa).

 

Nowości będzie parę. Po pierwsze będzie to konkurs jednodniowy. Po drugie do konkursu zgłosimy tym razem tylko jedno zdjęcie, wybrane z pośród tych zrobionych po starcie i ogłoszeniu tematu. Po trzecie podczas finału pokazane będą wszystkie dopuszczone zdjęcia i ich ocena będzie publiczna z udziałem publiczności. Po czwarte finał konkursu będzie miał dynamiczną formę turniejową.


Podobnie, jak w poprzednich naszych ogólnopolskich konkursach, realizowanych od 2013 roku, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”, że uda się im uwiecznić „decydujący moment” wg słynnej koncepcji Henri Cartier Bressona.


Dla kogo jest „Fotosprint”?
Krótko mówiąc dla wszystkich: zawodowców, amatorów i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili , bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy sprzęt. Najlepsze fotografie nie są z reguły zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest cenne.


O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie tylko jednego zdjęcia (wybranego oczywiście spośród wszystkich, zrobionych podczas zawodów), nawiązującego tematycznie głównego tematu konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 24 godziny pierwszego i drugiego dnia konkursowego (od godz.10.00 do godz. 10.00). Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotosprintu”.

 

Przyjmowanie prac będzie możliwe drugiego dnia konkursowego w godz. 10.00–12.00 albo e-mailem na adres foto@fotosprint.org lub poprzez fizyczne zgrywanie zdjęć w miejscu wielkiego finału.

 

Finał odbędzie się w Częstochowie drugiego dnia konkursowego, w godzinach wieczornych w sprawdzonym miejscu, adekwatnym do jego sportowego charakteru, Pubie Sportowym Stacherczak.

 

Obrady jury zostaną przeprowadzane publicznie w formie warsztatów fotograficznych. Uczestnicy i publiczność będą mogli przyglądać się pogrupowanym losowo zdjęciom i w formie publicznemu głosowaniu jurorów prowadzącemu do wyboru finalistów każdej z grup eliminacyjnych, a następnie w kolejnych turach pucharowych (1/16,1/8, ¼, ½, finał) doprowadzić do interaktywnego wyboru trójki zwycięzców.

 

Wybory zwycięskich zdjęć w formie sportowej, pucharowej rywalizacji będą miały charakter warsztatów fotograficznych, pod kierunkiem kapituły składającej się z uznanych w Polsce i na świecie twórców.

 

Kulminacyjnym punktem wielkiego finału będzie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród wręczenie nagród i medali (być może z udziałem supergwiazdy sprintu Ireny Szewińskiej) oraz ogłoszenie „Mistrza województwa śląskiego w fotografowaniu 2016”, pierwszego wicemistrza i drugiego wicemistrza.

 

Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z członkami kapituły i prezentacja ich prac.


Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (w przypadku, jeśli wpłata nastąpi do 5 października 2016) lub 15 zł jeśli wpłata nastąpi po tym terminie lub w dniu startu. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.


Więcej informacji, szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na:

www.festiwalsztukifotoreportazu.org/rejestracja
www.festiwalsztukifotoreportazu.org/regulamin-konkursu/
www.fotosprint.org