Rysunek / Nitka / Pociecha / Warchoł / Wiatr

15 września zostanie otwarta wystawa czterech artystów.Postanowili zaprezentować wybrane prace ze swego dorobku w obszarze rysunku. Każdy z nich od lat rysuje, różnica tkwi w wyborze narzędzi, którymi się posługują. Czasem są to piórka i czarny tusz, czasem piła łańcuchowa, szlifierka kontowa, innym razem igła do rysowania akwaforty lub po prostu pędzel.
image

Rysunek dość długo czekał na swoje odkrycie. Choć zawsze posiadał swych zdeklarowanych zwolenników czy wręcz wyznawców, powszechnie traktowany był jak coś pośredniego między niematerialną ideą, a tzw. skończonym dziełem – pisał profesor Maciej Bieniasz w roku 1983 w katalogu wystawy Trzeci ogólnopolski przegląd rysunku studentów wyższych uczelni plastycznych organizowanej w Katowicach.‌


W tym samym czasie Zdzisław Wiatr, Adam Pociecha i Paweł Warchoł byli studentami Wydziału Grafiki w Katowicach. Podczas wspomnianego „przeglądu rysunku studenckiego” poznali Zdzisława Nitkę. Zapoczątkowana wtedy przyjaźń dziś owocuje wspólną wystawą, której założenia przedstawia inicjator projektu Zdzisław Wiatr:

 

Przez blisko czterdzieści lat, każdy z nas podążał własną artystyczną drogą, zdarzało się, że nasze wędrówki prowadziły nas do udziału w tych samych projektach i wystawach. W Częstochowie postanowiliśmy zaprezentować wybrane prace z naszego dorobku w obszarze rysunku, który za każdym razem jest „skończonym dziełem”, czy jest szkicem, ilustracją, czy obrazem. Kiedy używamy piórka i czarnego tuszu, piły łańcuchowej, szlifierki kontowej do wycięcia drzeworytu, igły do rysowania akwaforty, pędzla przy konstruowaniu obrazu, to za każdym razem rysujemy!

 

‌Jak deklarują artyści:

W czasach gdy techniki druku cyfrowego wypierają tradycyjne metody rysunkowe pragniemy zaprezentować cztery indywidualne formy „tradycyjnego” warsztatu rysunkowego, stosowanych narzędzi, ekspresji i kompozycji. Naszą prezentacją pragniemy zaznaczyć, że rysunek jest dla nas najważniejszy.‌

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook