Spotkanie z Januszem Jadczykiem. Moje podróże. Sri Lanka

Spotkanie autorskie o fotografiach ze Sri Lanki z dyrektorem Muzeum Częstochowskiego Januszem Jadczykiem.
image

Janusz Jadczyk – rocznik 1960, częstochowianin, autor zdjęć, menadżer kultury, dziennikarz, dyrektor Muzeum Częstochowskiego. Zafascynowany egzotycznymi podróżami, które realizuje wspólnie z żoną Ewą (czasem zabierając na wyprawę przyjaciół).

 

Efektem kilkutygodniowych podróży jest cykl fotografii, będący zapisem zdarzeń i przeżyć ich autora. Zdjęcia podzielone są tematycznie, od krajobrazów i interesujących miejsc, poprzez dokumentację historyczną i etnograficzną oraz warunki życia i ludzi, których autor spotykał podczas wyprawy, prowadząc z nimi pouczające rozmowy i dokonując interesujących obserwacji.

 

Sri Lanka (dawny Cejlon), zwana „łzą Indii”, to urocza zielona wyspa na Oceanie Indyjskim, słynąca z plantacji cejlońskiej herbaty, z bogatą historią dawnej świetności, zamieszkana przez uśmiechniętych ludzi, zafascynowanych filozofią buddyjską. Mocno zniszczona przez tsunami w 2004 roku. Na Sri Lance znalazł i uwiecznił na zdjęciach miejsca szczególne, m.in.:

  • Adam’s Peak (Sri Pada) – kultową górę wyznawców wielu religii mającą 2243 m n.p.m., na którą po blisko 5 tysiącach stopni, całą noc wchodzi się na poranną medytację przy wschodzie słońca.
  • Sigiriję – Lwią Skałę, wysoką na 180 m ogromną bryłę magmy, widoczną
  • z odległości wielu kilometrów, na której znajdują się ruiny starożytnej twierdzy króla Kassapy. Wchodząc po metalowych stopniach na szczyt Lwiej Skały, zobaczymy jedyne na świecie starożytne malowidła postaci kobiecych z odkrytymi piersiami.
  • Nuwara Eliy – niekończący się soczyście zielony dywan z krzaków herbaty, wśród których uwijają się tamilskie kobiety, zbieraczki.
  • Polonnaruwę – doskonale zachowane ruiny rezydencji królewskiej z X w., przekształconej w stolicę państwa. W XII w. król Parakrambahu stworzył otoczone murem bajkowe miasto, ogród z pałacami i świątyniami.

 

– Planując wyprawę na Sri Lankę – mówi Jadczyk – koniecznie trzeba zamieszkać przez kilka dni na pięknych piaszczystych plażach południowych. Kto lubi bezpieczną dzikość, znajdzie tam słońce, mocne uderzenia fal Oceanu Indyjskiego, a pod palmami smaczną kuchnię owoców morza i ryb.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz