Vabank – banknoty na ziemiach polskich

Muzeum Częstochowskie zaprasza 18 grudnia do Ratusza na wernisażową sobotę na wystawie „Vabank – banknoty na ziemiach polskich”.
image Muzeum Częstochowskie, fot. materiały prasowe organizatora

Śladami Szpicbródki w częstochowskim muzeum


Wszyscy pamiętamy przygody kasiarza Henryka Kwinto i Duńczyka przedstawione w filmie „Vabank” z 1981 r., którego reżyserem i scenarzystą był Juliusz Machulski. Mało kto wie, że ów Kwinto to tak naprawdę Antoni Stanisław Cichocki, znany pod pseudonimem Szpicbródka. A Duńczyk to Marian Brzeziński, pseudonim Maniek Buc. Co mieli oni wspólnego z Częstochową? To, że właśnie w naszym mieście zaplanowali napad na Bank Polski mieszczący się przy al. NMP 34! Ta ciekawa historia rozpoczęła się być może z chwilą, kiedy Wincenty Brocki, pseudonim Nikita, zasłynął włamaniem do skarbca na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 października 1909 r. Co ciekawe, zarówno Brocki, jak i Cichocki byli z zawodu fryzjerami! I Brocki przyuczał Szpicbródkę do wykonywania zupełnie innego fachu niż fryzjerstwo… O dalszych losach tych znanych złodziei i o tym, czy udało im się okraść Bank Polski w Częstochowie, dowiecie się Państwo, odwiedzając Muzeum Częstochowskie.


Od 18 grudnia 2021 r. w Ratuszu zaprezentujemy wystawę „VaBank – banknoty na ziemiach polskich”. Pokażemy eksponaty, które zachwycą nie tylko numizmatyków. Przybliżymy historię polskiego pieniądza papierowego, począwszy od biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., skończywszy na banknotach kolekcjonerskich emitowanych od 2006 r. przez Narodowy Bank Polski.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz