Wirtualna odsłona Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej

Muzeum Częstochowskie, które zawiesiło działalność kulturalną do czasu ustąpienia epidemii, zaprasza do wirtualnego zwiedzania wystaw prezentowanych w swoich obiektach.
image fot. materiały organizatora

W centrum Częstochowy, przy ul. Jasnogórskiej 23, znajduje się miejsce znane wszystkim miłośnikom poezji – budynek zamieszkiwany po wojnie przez Halinę Poświatowską, a dziś jeden obiektów Muzeum Częstochowskiego, w którym 9 maja 2007 r. otwarto wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości poetki. W przylegającym do domu ogrodzie, rozkwitającym wiosną, jest miejsce, by usiąść spokojnie i czytać przepełnione liryzmem wiersze. Teraz to niemożliwe.

Ekspozycja poświęcona urodzonej w Częstochowie poetce mieści się w trzech salach. Zgromadzono tu przede wszystkim pamiątki, takie jak zdjęcia, listy i książki, ale uwagę przyciągają także dwa popiersia – jedno autorstwa Szymona Wypycha, i drugie – Waldemara Dziekońskiego.
Całość prezentacji podzielono na dwie części odróżniające się kolorystyką – dwie sale zielone i salę czerwoną. Ekspozycja w salach zielonych traktuje głównie o twórczości artystki, a w sali czerwonej – o jej życiu prywatnym. Zaakcentowano kolejne etapy życia Haliny Poświatowskiej – okres dzieciństwa, małżeństwa z Adolfem Poświatowskim, operacji serca przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych, okres studiów i życia w Krakowie, ostatnich podróży. O życiu i twórczości siostry, o historiach znanych tylko jemu, opowiada zwiedzającym to miejsce Zbigniew Myga. Przytacza anegdoty, osobiste refleksje.

W świetle dzisiejszej walki z pandemią jakże dosadnie brzmią słowa z „Opowieści dla przyjaciela” Haliny Poświatowskiej: „Trzymałeś mnie za rękę, mówiąc – wolniej, wolno, nie musisz się spieszyć, spieszą się tylko głupcy, którzy wierzą, że gdzieś i po coś można zdążyć”. Zatrzymajmy się więc, by spokojnie zwiedzić Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej wirtualnie, licząc na to, że już wkrótce będzie można usiąść w cieniu drzew w zielonym ogrodzie.

Katarzyna Jezierska

 

Wystawa dostępna na stronie muzeum. Autorem wirtualnej prezentacji jest Jacek Śliwczyński (Muzeum Częstochowskie).

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
Walter 15.04.2020, godz. 06.44

Dziękuję :)

dodaj komentarz