Wystawa „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte...”

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wystawę pokonkursową wycinanek z papieru 6. Konkursu Sztuki Ludowej, organizowanego przez Muzeum Częstochowskie pod hasłem „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte...” oraz odsłonięcie muralu zainspirowanego wycinanką ludową.
image

„Z ­tradycji wzięte, na nowo wycięte...” – taki tytuł nadaliśmy 6. Konkursowi Sztuki Ludowej. Skupiamy się w nim na wycinance, a co za tym idzie, na CZŁOWIEKU, który ją tworzy. Na jego odniesieniu do przeszłości, umiłowaniu piękna ludowej sztuki. Większość uczestników konkursu podkreśla, że wycinanie z papieru to umiejętność przechodząca z pokolenia na pokolenie, przekazywana dzieciom i znajomym – jest zatem nadzieja, że sztuka ta nie zaginie, że przetrwa, że w świecie elektronicznej dominacji nadal będą ci, którzy za pomocą nożyc i nożyczek wyczarowują zachwycające papierowe cuda, delikatne i kruche, a jednak wpisujące się na trwałe w design XXI wieku.

 

Muzeum Częstochowskie co trzy lata ogłasza Konkursy Sztuki Ludowej. Piętnaście lat temu dołączyły one do ważnych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. Są odzwierciedleniem tego, w jakim kierunku zmierzają moda na ludowość i regionalizm w globalnej Europie, szukanie natchnienia i aktualne wzornictwo. Cieszymy się, że nasze konkursy mają tak szeroki odzew.

 

Janusz Jadczyk, fragment wstępu do katalogu „Z­ tradycji wzięte, na nowo wycięte…

6. Konkurs Sztuki Ludowej, Częstochowa 2015

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook