„Czyż nie dobija się koni?” – premiera

W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” na podstawie opowiadania Horace’a McCoya. Reżyserką spektaklu jest Magdalena Piekorz, od września 2018 roku dyrektor częstochowskiej sceny.
image fot. Piotr Dłubak, materiały organizatora

W grudniu 1969 roku na ekrany kin wkracza film „Czyż nie dobija się koni?”, zrealizowany przez Sydneya Pollacka. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFA. W 1970 r. Oscara za rolę Glorii odbiera Jane Fonda, najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

 

Opowiadanie Horace’a McCoya z 1935 r. otrzymuje nowe życie. Teatr sięga po nie rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie.

 

Magdalena Piekorz przyznaje: „O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: Robię to!”. Próby rozpoczęły się w październiku – równolegle – na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści i słynny jazzowy big-band Five O’Clock.

 

Ameryka, lata 30., czas wielkiego kryzysu – biedy, głodu i marazmu. Show-biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria – młoda dziewczyna marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka stylizująca się na Marilyn Monroe, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda – 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów.

 

„Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się zupełnie komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów – mówi Magdalena Piekorz i dodaje: – To jest spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną”.

 

„Czyż nie dobija się koni?”

Horace McCoy

przekład: Zofia Zinserling

adaptacja: Krzysztof Knurek

reżyseria: Magdalena Piekorz

scenografia:Martyna Kander

choreografia: Jakub Lewandowski

 

obsada: Gloria – Hanna Zbyryt, Robert – Adam Machalica, Rocky – Adam Hutyra, Alice – Sylwia Warmus, George – Waldemar Cudzik, Ruby – Marta Honzatko, James – Maciej Półtorak, Lucy – Teresa Dzielska, Marynarz – Antoni Rot, Pani Lauden – Czesława Monczka, Pani Higby – Małgorzata Marciniak, Pani Witcher – Agata Ochota, Rosemary – Iwona Chołuj, Maxwell – Michał Kula, Geneva – Sylwia Karczmarczyk, Basil – Sebastian Banaszczyk, Sędzia, Policjant 1 – Robert Rutkowski, Duchowny, Policjant 2 – Bartosz Kopeć, Mary, Tancerka – Agnieszka Łopacka, Nickie – Marek Ślosarski, Pielęgniarka – Celina Putro

 

a także Zespół Five O'Clock Orchestra oraz tancerze

 

 

premiera: 12 stycznia 2019

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz